معرفی گیاه نخل گربه و شرایط لازم برای نگهداری آن

نکات خرید بونسای یا همان بن سای زیبا و جذاب چینی

بن سای این نماد زیبای طبیعت اکنون در بسیاری از منازل ما وجودارد. پیش از این نیز در مورد این درخت های مینیاتوری نوشته بودیم. این بار می خواهیم روش هایی برای انتخاب یک درختچه بن سای مرغوب و همچنین نگهداری از آن را آموزش دهیم. حاضریید که یک درخت بون سای بخرید؟ اگر پاسخ شما مثبت است پس قبل از هرکار ؛ چیزی که باید دنبالش بگردید یک سری اطلاعات کامل و کافی است .اینجا فهرستی از اصول اولیه ای است که به شما در انتخاب و یا ایجاد سوژه های خوب کمک می کند.

بنسای ژاپنی

نکات مهم برای خرید بونسای سالم

گیاه سالم

این ممکن است واضح به نظر برسد, اما گاهی اوقات گیاهان بیمار را می بینیم که به خوبی شکل می گیرند.گاهی اوقات ما می خواهیم آن ها را نجات دهیم مهم نیست چقدر وسوسه انگیز باشد, درختانی را بخرید که سالم هستند.

به دنبال شاخه ها و برگ های سبز مناسب باشید (بسته به زمان سال), پایداری اش در گلدان و نبود آفات بگردید.برگ های زرد که در گلدان قرار دارد و یا برگ های معیوب یا آسیب دیده همگی نشانه های مشکلات بالقوه ای هستند.

 تنه

تنه درختان هرچه بزرگ تر باشد، درخت پیرتر است.سن ظاهری مهم تر از سن واقعی است. گیاهانی که اساساً قلمه های ریشه دار یا نهال هستند, بیش از یک قلمه بلند مدت هستند.تا زمانی که شبیه یک درخت واقعی نباشد، پول دادن به آن دور ریختن است.

بونسای سالم

خصوصیات یک درخت بونسای سالم

مخروط

مخروطی بودن به معنای عریض بودن درخت در بخش در پایینی و نازک شدن به سمت بالا است. شاخه ها نیز باید به سمت نوک باریک باشند.

 تناسب 

برگ ها، میوه ها و گل ها باید با اندازه کلی درخت متناسب باشند.اگر می خواهید یک درخت بونسای بخرید که کوچک باقی بماند، باید برگ ها و گل هایش بیشتر شبیه به بوته باشد تا به یک درخت.اگرچه تکنیک هایی برای کاهش اندازه برگ ها، میوه ها و گل ها به ندرت انجام می شود.

شاخه های مرده و زخم ها اغلب برای نشان دادن نشانه هایی از سن ایجاد می شوند.اگر یک درخت خوب بدون آن ها پیدا کنید، خوب است با این حال، اگر وجود دارند، شما یک شروع سریع دارید. اگر می خواهید درختی را انتخاب کنید که تنه چوبی داشته باشد، باید حتماً طبیعی به نظر برسد.

نباری یک واژه ژاپنی است که به ریشه های سطحی اشاره می کند که از پایه تنه درخت دور می شوند. این انشعاب ها که در بخش قبلی سحر بانو در موردشان توضیح دادیم به شدت با ارزش هستند و مربوط به سن است. این یک نمونه عالی از نباری خوب است. (توجه داشته باشید که ریشه ها متقاطع رو به تقاطع باشند)

بون سای درخت

شاخه اول 

وقتی یک بونسای را می خرید که یک گیاه عمودی است، شاخه اول خیلی مهم است.شاخه اول تقریباً یک سوم از طول درخت است و همچنین باید سنگین ترین شاخه بر روی بون سای باشد. اگر همه یا بیشتر شاخه های بزرگ در بالای گیاه قرار داشته باشند، گیاه دیگری را در نظر بگیرید.

قاعده “اولین شاخه” ممکن است به سبک های دیگر مانند سبک بونجین یا سبک لیتراتی مربوط نشود. اگر همه یا بیشتر شاخه های بزرگ در بالای گیاه بودند، یک درخت دیگر را در نظر بگیرید.

مراقبت بنسای

پیش از اینکه درخت بون سای بخرید:

از اشتباهات اجتناب کنید! 

به یاد داشته باشید که بون سای کوچک در یک ظرف کوچک هرگز به بونسای بزرگ تبدیل نخواهد شد. بخشی از بودن در یک ظرف کوچک این است که آن را کوچک نگه دارید. بزرگ بودن همیشه خوب نیست. فقط به این دلیل که یک گونه درخت خاصی معروف به بون سای است – مانند سرو کوهی- هر سرو کوهی لزوماً یک سوژه خوب برای بون سای نیست!

نکات بنسای

با اولین بون سای خود چه کاری باید بکنید:

بون سای را در سرمای زمستان ترک کنید، مگر اینکه درخت تان استوایی باشد، به خواب زمستانی در سرما نیاز دارد.

درختان برگریز، مانند افرا و نارون، برگ هایشان می ریزد و ممکن است مرده به نظر برسند، اما اگر به درستی نگهداری شوند، با یک سرخی جدید از برگ ها در فصل بهار جوانه می زند. مخروطیان مثل سرو کوهی و کاج نیز به این استراحت سرما نیاز دارند. احساس نکنید که آن ها را برای زمستان به داخل بیاورید. بیشتر آن ها فقط نیاز دارند که از آن ها در زیر 20 درجه فارنهایت محافظت کنید (6 درجه سانتی گراد) و در شرایط باد و خشک.

بن سای نیاز به حفاظت در دماهای زیر 55 تا 60 فارنهایت دارد. (10 تا 15 درجه سانتی گراد) و شما ممکن است نیاز داشته باشید که بخش های ویژه ای را برای آن ها تنظیم کنید تا آن ها را در طول ماه های سرد در دمای مناسب و رطوبت در داخل خانه نگه دارند. تغذیه تنها در فصل رشد مثل همه گیاهان، کود شیمیایی برای سالم ماندن به کود نیاز دارد. با این حال، شما باید فقط بون سای را در طول فصل رشد و نه در طول زمستان و یا اواخر پاییز بارور کنید. زمان اولیه تغذیه از بهار تا اوایل پاییز است.

 انواع زیادی کود و برنامه های مختلف برای پیروی وجود دارد، اما یک رژیم اولیه می توانید از یک غذای گیاهی متعادل (10 – 10 – 10 یا چیزی مشابه) استفاده کنید (طرز مصرف روی بسته را یک بار در ماه در طی فصول گرم دنبال کنید). بدانید که تغذیه از بیش از حد به بن سای باعث مرگ آن می شود

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *