روش های فوق العاده و کاربردی برای “پاک کردن لکه جوهر”

پاک کردن لکه جوهر خودکار و ماژیک از روی لباس ، فرش و موکت و دیگر سطوح خانه

اگر شما هم کودک خردسال بازیگوشی دارید که با ماژیک بر روی مبل و میز و صندلی خط می کشد، احتمالا این مطلب به کمک شما خواهد آمد. حتما می دانید که لک ماژیک وایت برد به خصوص ماژیک های دائمی، به راحتی پاک نمی شود و نیازمند شناخت ماده ی حلال ماژیک وایت برد می باشد. در این بخش از نکات خانه داری سحر بانو قصد داریم به آموزش پاک کردن لکه ماژیک و جوهر از روی اجسام مختلف صحبت کنیم ؛ لکه جوهر،ساده ترین لکه برای پاک کردن نیست با این حال، ما برخی از توصیه های خود را برای نجات لباس های مورد علاقه فرزندانتان را جمع آوری کرده ایم.

پاک کردن لکه جوهر

چگونه لکه جوهر را از سطوح مختلف پاک کنیم 

جوهر خودکار ،از چه چیزی ساخته شده است

امروزه ،طیف وسیعی از خودکارها در بازار وجود دارد و به همان میزان طیف گسترده ای از انواع مواد سازنده جوهرها نیز وجود دارد به طور خلاصه، جوهر از رنگدانه یا رنگ تشکیل شده است، که در یک حلال حل یا معلق می باشد. رنگ ترکیبی از رزین های وینیل، گلیسرول، کربن سیاه، اسید تانیک، افزودنی ها و رنگ هایی است، که در میان آب و یا روغن قرار دارند معمولا؛ روغن به عنوان یک حلال برای داشتن ویسکوزیته و ضخامت و استفاده سریع از جوهر ،استفاده می شود به همین دلیل است، که پاک کردن لکه های جوهر از لباس ها، بسیار دشوار هستند.

پیشنهادات قبل از شروع برای پاک کردن لکه جوهر

برخی مسائل هستند ،که قبل از تلاش برای پاک کردن لکه ها لازم است در نظر بگیرید اگر شما این مسائل را نادیده بگیرید، لکه جوهر روی لباس پخش می شود و بدتر و سخت تر می شوند.

پاک کردن لکه جوهر

چگونه لکه جوهر را از لباس کودک پاک کنیم

1. هر چه زودتر لکه را پاک کنید، بهتر است:

این قانون، تقریبا برای تمام لکه ها صدق می کند نیازی به جستجوی دقیق لباس های کودکتان پس از هر باری که به خانه برمی گردند، نیست، اما مهم است که سریعا برای پاک کردن لکه ها اقدام کنید، قبل از اینکه سخت شوند. اگر به سرعت لکه را پیدا کردید، یک تکه دستمال حوله ای برای گرفتن جوهری که تازه است، استفاده کنید و روی لباس بگذارید.

2. لباس را نشویید :

شستن لباس ها بدون گرفتن و پاک کردن کامل جوهر، باعث می شود که لکه روی پارچه فیکس شود و بماند و پاک کردنش را بسیار سخت تر می کند.

پاک کردن لکه جوهر

روش های پاک کردن لکه جوهر

3. جنس پارچه را در نظر بگیرید:

حتما جنس لباس کودک خود را چک کنید ؛ جنس لباس ،تعیین می کند که چه موادی برای استفاده لازم است به عنوان مثال، نمیتوانید از آب و سفید کننده برای لباس های رنگی استفاده کنید، زیرا این کار روی پارچه تاثیر می گذارد و رنگ آن را از بین می برد.

4. از مالیدن لکه اجتناب کنید:

نحوه کارجوهرها، نفوذ به سطحی است که روی آن قرار دارد بنابراین، اگر لکه جوهر را مالش دهید و روی هم بمالید، تنها کاری که انجام می دهید، جذب بیشتر آن ،و پخش بیشترش است. اگر جوهر تازه باشد، می توانید به صورت محکم روی محل لکه فشار وارد کنید، اما از مالیدن آن روی هم، اجتناب کنید.

پاک کردن لکه جوهر

ترفندهایی برای از بین بردن لکه جوهر

چگونه لکه های جوهر را از روی لباس کودک پاک کنیم

نکات زیر، به شما کمک می کند تا لکه های جوهر را از لباس های کودک خود ببرید، البته بسته به تازگی جوهر، نوع پارچه و رنگ لباس دارد.

1. استفاده از شیر:

اسیدیته ملایم شیر، همراه با برخی از ترکیبات موجود در آن، به حل کردن لکه های جوهر کمک می کنند. برای استفاده، پس از خیساندن جوهر تازه همانطور که در بالا ذکر شد، باید لباس را در شیر گرم برای 5 تا 6 ساعت خیس کنید، و در این مدت، تغییر رنگ شیر و جذب رنگ را مشاهده خواهید کرد.رنگ، به تدریج روشن تر می شود تا پاک شود.پس از آن، می توانید لباس را به طور معمول بشورید.با این حال، اگر کمی جوهر باقی مانده بود، می توانید لباس را در آب و محلول سفید کننده برای چند ساعت خیس کنید.آب بکشید و دوباره بشورید.این روش، برای لباس های پنبه ای با رنگ روشن، پشمی یا جنس های دیگر توصیه می شود.

پاک کردن لکه جوهر

4روش عالی برای پاک کردن لکه جوهر از لباس کودک

2. استفاده از الکل متیل:

متانول، یک مایع کم چگالی است که گاهی بعنوان یک حلال استفاده می شود بنابراین، گزینه خوبی برای پاک کردن لکه های جوهر از لباس های کودکان نیز می باشد.برای شروع، شما باید یک پارچه تمیز که با متانول مرطوب شده است را، زیر لباس مورد نظر قرار دهید سپس، یک تکه کوچکی از پارچه پشمی را که با متانول مرطوب کرده اید را روی لباس بکشید. هدف جذب جوهر است.این کار را با یک تکه پارچه تمیز جدید ،تکرار کنید تا لکه ناپدید شود.اگر لکه باقی ماند، می توانید لباس را برای چند ساعت در محلول آب و صابون خیس کنید، و سپس آن را بشورید.

3. استفاده از استون:

استون، یک ترکیب شیمیایی است که به عنوان یک حلال برای مواد شیمیایی، و همچنین به عنوان پروپانون یا پاک کننده ناخن نیز شناخته می شود.مانند متیل الکل، استون نیز کمک می کند، تا لکه های جوهر از روی لباس پاک شود.با این حال، این محصول می تواند برای پارچه بسیار قوی باشد و به آن آسیب برساند.با این وجود، هر دو روش ها ، مخصوصا الکل متیل برای لباس های رنگی، مناسب هستند.روش کار با استون مشابه روش الکل متیل است.با این حال، سعی کنید، این روش ها را در فضاهای باز انجام دهید و از ماسک استفاده کنید، چرا که بوی آنها، می تواند باعث سردرد شود.

پاک کردن لکه جوهر

پاک کردن لکه جوهر از لباس کودک با استون

4. آب لیمو:

یک ترفند طبیعی دیگر برای پاک کردن لکه های جوهر از لباس های کودکتان، آب لیمو است.در واقع، آب لیمو، مانند یک سفید کننده عمل میکند و لکه ها را از روی انواع خاصی از پارچه ها پاک می کند.برای انجام این روش، به آب، نیمی از لیمو و یک تکه پارچه پشمی نیاز دارید.پارچه پشمی را با آب لیمو مرطوب کنید و آنرا برای چند ثانیه روی لکه بگذارید، سپس این کار را تا زمانی که جوهر ناپدید شود، تکرار کنید.بعد، لباس خود را به صورت معمول بشورید.

شما چه فکر میکنید؟

لکه جوهر، ساده ترین نوع لکه برای پاک کردن نیست با این حال، ما امیدواریم که این راهنمایی ها به شما کمک کند تا لباس های کودک خود را نجات دهید، به خصوص اگر آنها را خیلی دوست دارند.

پاک کردن لکه جوهر بر روی مبل

1. برای پاک کردن لکه مرکب سیاه از روی مبل لازم است ابتدا لکه را خیس کنید و مقداری نمک آشپزخانه روی آن بریزید و سپس با پنبه مالش دهید.

پاک کردن لکه جوهر

روش های پاک کردن لکه جوهر از روی مبل

2. مخلوطی از گلیسرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر دستی خوب شست و شو دهید .

3. از آب ژاول نیز می توانید ، استفاده کنید .

استفاده از الکل سفید برای از بین بردن لکه جوهر

برای از بین بردن هر گونه لکه ی جوهری ، شامل جوهر خودکار ، جوهر روانویس ، جوهر ماژیک و هر چیز دیگری فقط کافیست یک پارچه یا پنبه تمیز را به الکل آغشته کرده و بر روی لکه ی جوهر اعمال کنید . پس از پاک کردن جوهر ، باید لباس را بشویید تا الکل از بافت آن خارج شود .

پاک کردن لکه جوهر با گلیسیرین و مایع ظرفشویی

استفاده از مخلوط گلیسیرین و مایع ظرفشویی یکی از بهترین روش ها برای پاک کردن لکه های جوهری است .

پاک کردن لکه جوهر

پاک کردن لکه جوهر از لباس با چند روش فوق العاده

طرز استفاده :

یک قاشق غذا خوری گلیسیرین را با یک قاشق چای خو ری مایع ظرفشویی مخلوط کرده و مانند روش های قبل از آن استفاده می کنید .

نکته :

 • سرعت پاک کردن لکه ها با این ترکیب مقداری کمتر است بنابراین باید پس از مالاندن پاک کننده بر روی جوهر ، 5 دقیقه صبر کنید تا کاملاً اثر کند .
 • استفاده از این ترکیب برای لکه های قدیمی موثر است .
 • پس از پاک شدن کامل لکه ، لباس را به خوبی بشویید .

استفاده از جوش شیرین و آب برای از بین بردن لکه جوهر

استفاده از ترکیب جوش شیرین و آب یکی دیگر از روش های موثر برای از بین بردن لکه جوهر است . از این ترکیب می توان برای انواع لباسها استفاده کرد .

پاک کردن لکه جوهر

پاک کردن لکه جوهر با جوش شیرین

طرز استفاده

کافی است این دو ماده را به نسبت 2 به یک ترکیب کرده تا ماده ای خمیر مانند حاصل شود .

روش پاک کردن جوهر از روی لباس با سرکه

برای پاک کردن جوهر ، سرکه و آب سرد را با نسبت برابر ترکیب می کنیم و لباس را به طور کامل در آن قرار می دهیم ، پس از نیم ساعت لباس را از محلول خارج می کنیم و با پارچه ای تمیزمحل لکه را پاک می کنیم .

 پاک کردن لکه جوهر

پاک کردن لکه جوهربا سرکه

نکته:

هرگز از آب گرم استفاده نکنید .

خمیر دندان روشی برای پاک کردن جوهر از روی لباس

برای پاک کردن جوهر از روی لباس می توانید کمی خمیر دندان ساده روی لکه یا نوشته های ماژیک خمیردندان بمالید ، سپس با استفاده از کمی صابون و یک پارچه مرطوب و مقداری فشار می توانید لک ها را کلاً از بین ببرید .

پاک کردن لکه جوهر

پاک کردن لکه جوهر با خمیر دندان

اگرمی خواهید یک لکه جوهر را از روی چوب (برای مثال مبلمان چوبی) پاک کنید از خمیر دندان ساده استفاده کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است سطح چوب مبل یا میز شما خراش بردارد .

نکته :

 • این روش بر روی قاب چوبی، دیوار و حتی صورت یک عروسک مورد تست قرار گرفته و مؤثر بوده است .
 • توجه داشته باشید که برای این کار از خمیردندان ساده ( نه ژله ای ) استفاده کنید که حاوی هیچ گونه مواد ساینده نباشد.

پاک کردن لکه ماژیک با چند روش عالی دیگر

پاک کردن لکه جوهر

پاک کردن لکه ماژیک با روش های زیر

 • برای از بین بردن لکه ماژیک از یک مداد پاک کن استفاده کنید .
 • برای از بین بردن لکه ماژیک از دستمال مرطوب کودکان استفاده کنید .
 • برای از بین بردن لکه ماژیک از ژل ضد عفونی کننده دست استفاده کنید.
 • برای از بین بردن لکه ماژیک از اسپری ضد آفتاب را فراموش نکنید. البته نگذارید ضد آفتاب برای مدت طولانی بر روی چوب بماند زیرا ممکن است به آن آسیب وارد کند .
 • برای از بین بردن لکه ماژیک اسپری حشره کش روی لکه بمالید .
 • برای از بین بردن لکه ماژیک ، پارچه ی لک شده با جوهر را شب تا صبح در شیر غوطه ور کنید و سپس آن را بشویید .
 • برای از بین بردن لکه ماژیک از روی لباس ، 3/4 فنجان آمونیاک خانگی را با 1/4 فنجان آب مخلوط بکنید ، پس از آن لباس موردنظر را به مدت 24 ساعت داخل محلول بگذارید. بهتر است درِ سطل حاوی محلول را با کیسه پلاستیکی بپوشانید.

پاک کردن لکه ماژیک یا جوهر از روی فرش

برای پاک کردن لکه جوهر از فرش ، لکه را در سرکه سفید فرو کنید سپس آن را با حوله حمام بپوشانید و روی لکه را با حوله محکم فشار دهید اما مالش ندهید . خواهید دید که لکه ماژیک یا جوهر از روی فرش به حوله منتقل می شود. ادامه این کار سبب می شود تا لکه کاملا از روی فرش به حوله منتقل شود و لکه ای روی فرش نماند.

پاک کردن لکه جوهر

روش های پاک کردن لکه جوهر از فرش

از بین بردن بوی نامطبوع فرش

1.حالا برای از بین بردن بوی نامطبوع فرش ازبخارشوی استفاده کنید زیرا بهترین وسیله برای از بین بردن بوی سرکه و رطوبت فرش است. (می توانید از جاروبرقی نیز استفاده کنید )

2. با آب سرد و مقداری آب لیمو منطقه موردنظر روی فرش را خیس کنید و سپس با جاروبرقی خشک، رطوبت را بکشید.

3.می توانید با اسپری از آب و آب لیمو ، منطقه موردنظر را خیس کنید، سپس با یک حوله رطوبت آن را بگیرید و در نهایت یک پنکه جلوی آن قرار دهید تا خشک شود .

از بین بردن لکه جوهر از دیوار یا کفپوش

1.برای از بین بردن لکه جوهر از روی دیوار خمیردندان را مستقیم بر روی حوله دستی بزنید و حوله را با حرکات دورانی روی لکه بمالید. ممکن است اثر خمیر دندان بر روی دیوار یا کفپوش بماند، تنها کافی است محل را با یک پارچه گرم دستمال کنید.

پاک کردن لکه جوهر

روش های پاک کردن لکه جوهر از دیوار

2.برای از بین بردن لکه جوهر از روی دیوار مایع ضد عفونی دست را مستقیم بر روی حوله دستی بزنید و حوله را با حرکات دورانی روی لکه بمالید.معمولا ضدعفونی کننده دست روی اکثر سطوح نتیجه می دهد . اگر بقایایی از مایع ضد عفونی دست بر روی سطوح باقی ماند می توانید با پارچه گرم دستمال بکشید .

اگر از روش های بالا نتیجه ای حاصل نشد می توانید کمی اسپری الکل بزنید و لکه را پاک کنید .

پاک کردن لکه ماژیک از روی موکت

با استفاده ازاین ابزارهای ساده موجود در منزل لکه هایی نظیر اثر ماژیک بر روی موکت را از بین ببرید.

پاک کردن لکه جوهر

روش های پاک کردن لکه جوهر از روی موکت

وسایل مورد نیاز

 • دستمال نخی
 • الکل سفید
 • اسپری مو
 • مسواک نرم

1.دستمال نخی را به الکل آغشته کنید و به روی لکه ضربه بزنید، دستمال را به روی لکه نکشید زیرا باعث پخش شدن بیشتر لکه خواهد شد. آنقدر این کار را ادامه دهید تا دیگر جوهری جذب دستمال نشود .

2.با یک دستمال نخی خشک به روی لکه ضربه بزنید تا خیسی آن کمی گرفته شود سپس اسپری مو را روی لکه بزنید( ازاسپری مو فاقد روغن استفاده کنیدچون ترکیب الکل و روغن موجود در اسپری مو به موکت آسیب می زند.)

3.پس از پاشیدن اسپری روی لکه با مسواک روی لکه حرکت دورانی ایجاد کنید.

نکته :

با انجام این مراحل شما می توانید به راحتی لکه را از موکت پاک کنید اما برای لکه های قدیمی تر شما باید این مراحل را چندین بار انجام دهید ..

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *