تزریق ژل به بینی چقدر تاثیر و ماندگاری دارد ؟

تزریق ژل به بینی یا فیلر بینی 

به دلیل عوامل ژنتیکی، جراحی نامناسب بینی و یا ضربه ممکن است بسیاری افراد دچار عدم تقارن یا وجود ناهمواری روی بینی خود شوند.این افراد معمولا از شکل ظاهری بینی خود رضایت ندارند و به دنبال راه حلی برای دستیابی به شکل دلخواه می باشند. تزریق ژل به بینی یکی از روش های است که نیاز به جراحی ندارد و شکل دلخواه را به وجود می آورد. 

تفاوت فیلر بینی با عمل زیبایی بینی جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی یک روش جراحی قدیمی است که ظاهر بینی را تغییر می دهد و به بیهوشی نیاز دارد. این روش به دلیل ایجاد ورم و کبودی، دوران نقاهت طولانی دارد اما نتیجه کار دائمی است. در روش تزریق ژل، با استفاده از سوزن های کوچک، فیلر به همراه بوتاکسی یا بدون آن تزریق می شود و نیازی به جراحی ندارد و نتیجه کار نیز موقتی خواهد بود.

ژل بینی

مراحل تزریق ژل به بینی 

قبل از درمان: 15 تا 30 دقیقه قبل از شروع درمان از مواد بی حسی موضعی بر روی بینی استفاده می شود. 

در طول درمان: 

مقدار کمی از مواد پرکننده های پوستی به محل مورد نظر تزریق شده و سپس موقعیت دقیق آن در زیر پوست تنظیم می شود که می توان بر ظاهر زیبایی نهایی در طول درمان کنترل کامل داشت. پزشک از طریق ماساژ محل تزریق در روی بینی می تواند نیازهای درمانی را در صورت تشخیص اصلاح کند. در طول درمان، شما کاملا بیدار و هوشیار هستید. معمولا توسط یک آینه که در اختیار شما قرار می دهند می توانید درمان انجام شده را مشاهده کرده و کنترل نمائید. 

پس از درمان: 

بعد از تزریق ا دست زدن یا بکار بردن مواد آرایشی بر روی ناحیه درمان شده تا 6 ساعت اجتناب کنید تا از ایجاد عفونت در محل درمان جلوگیری شود. در این مرحله توصیه های پزشک را رعایت کنید. نتیجه تزریق ژل برای رفع فرورفتگی بینی پس از درمان قابل مشاهده است و ماندگاری این روش 6 تا 12 ماه است .به دلیل موقتی بودن این روش ، شما امکان اصلاح آن در صورت تغییرات را دارید .به این ترتیب همیشه از یک ظاهر عادی و طبیعی برخوردار خواهید بود. مدت زمان موردنیاز برای تزریق ژل به بینی برای تزریق ژل و فرم دهی بینی در حالت معمول، 15 تا 20 دقیقه زمان نیاز است. چنانچه در بخش سلامت سحر بانو گفته ایم اگر شخص درخواست استفاده از کرم های موضعی بی حس کننده داشته باشد این مدت زمان 10 تا 15 دقیقه افزیش پیدا می کند. 

ماندگاری فرم بینی با تزریق ژل چقدر است ؟ 

نتیجه تزریق ژل برای فرم دادن بینی موقتی است و ماندگاری فیلرهای تزریق شده به عوامل مختلفی مانند نوع ژل موردانتخاب مراجعه کننده، بستگی دارد که معمولا بین 2 ماه تا 2 سالمی باشد . البته دوام برخی از ژل ها 5 تا 8 سال نیز می باشد. بعد از این مدت ، ژل تزریق شده به مرور از بین رفته و بینی فرم سابق خود را می گیرد که در صورت دلخواه می تواند تزریق مجدد انجام داد. بسیاری از مراجعه کنندگگان به دلیل موقتی بودن ماندگاری این روش ، به کارآمد بودن آن شک می کنند و آن را بیهوده می دانند. برای این دسته از افراد استفاده از فیلرهای دائمی توصیه می شود که ماندگاری آنها بیشتر است. فیلرهای تزریق شده در نوع دائمی، از ماده ای به نام بِلافیل (Bellafill) تهیه می شوند که از کلاژن با برخی ترکیبات دیگر به وجود می آید و در شرایط معمولی برای رفع آکنه استفاده می شود. برای تزریق ژل بلافیل برای فرم دادن بینی به 3 جلسه درمانی با فواصل مشخص نیاز است. این فیلر بیشترین ماندگاری را دارد.

فرم دهی بینی

بررسی انواع ژل ها 

1. هیالورونیک اسید 

یکی از مواد طبیعی پرکاربرد در تهیه ژل های پر کننده پوست، اسید هیالورونیک می باشد. این ماده در کل بدن انسان و نیز اکثر ارگانیزم های زنده دیگر موجود است و دارای عملکردهای متفاوتی می باشد مانند افزایش قابلیت ارتجاع پوست و افزایش حجم آن که باعث ایجاد ظاهر جوان و شاداب برای پوست می شود. به طور مثال رستیلان و ژودرم، از ژل های ارتریل غیر حیوانی ساخته شده از اسید هیالورونیک هستند که در آزمایشگاه تهیه می شوند. این نوع ژل ها هیچ ساختار (DNA) حیوانی یا انسانی ندارند. همچنین بیشترین ایمنی در میان تمام مواد پرکننده پوست را دارند. علاوه بر این ژل های تولید شده با اسید هیالورونیک، امکان بازگشت نتایج حاصل از درمان را دارا می باشند. این محصول برای اصلاح چین و چروک پوست مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است و در سایر حوزه ها بطور تایید نشده مورد استفاده قرار می گیرند. 

2.رادیس 

رادیس یک نوع محصول مصنوعی ساخته شده از ریزدانه های هیدروکسی آپاتیت کلسیم (CaHA) است که در محلول ریکسی متیل سلولز سدیم قرار داده می شود. این ژل نیز مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا می باشد که برای تزریق به پوست با حداقل سطح تهاجم استفاده می شود. تزریق رادیس امکان اصلاح فوری را فراهم می کند همچنین برای تزریق این ژل، نیازی به تست حساسیت وجود ندارد. ژل رادیس مانند یک چهارچوب در زیر پوست، ساختار لازم در محل تزریق را ایجاد کرده و تولید کلاژن طبیعی را تحریک نماید. تحقیقات کلینیکی نشان می دهد که با استفاده از این روش، ماندگاری تزریق، یک سال یا بیشتر خواهد بود.  

مزایای تزریق ژل به بینی 

1. روش غیر تهاجمی عمل جراحی و بیهووش شدن یکی از موانع مهم برای انجام عمل های زیبایی است که افراد از بیم آنها از انجام جراحی بینی اجتناب می کنند. فرم دهی بینی با فیلر هزینه ای کمتر از عمل بینی بدون جراحی دارد و با تزریق ژل 100% و غیر تهاجمی انجام می شود و تنها چند سوزن به پوست بینی شما وارد می شود. 2. داشتن نتیجه موقتی در صورت تردید داشتن به انجام جراحی، تزریق ژل با نتایج مشابه با روش جراحی سنتی می تواند به بینی فرم و زیبایی دهد، اما نتایج آن دائم و ماندگار نیست. البته از جاحی بینی علاوه بر زیبایی در درمان پولیپ بینی نیز استفاده می شود. 3. نداشتن دوره نقاهت تزریق ژل نیازی به استراحت پس از درمان ندارد و علائمی همچون کبودی ندارد و به پانسمان نیز نیازی نمی باشد در این روش فقط کمی احساس درد و مقدار کمی ورم در روز انجام تزریق ایجاد می شود. فرد پس از تزریق می تواند به راحتی فعالیت های روزانه خود را ادامه دهد. 4. هزینه زیبایی بینی کمتر عمل جراحی بینی یکی از عمل های زیبایی گرانقیمت است که افراد زیادی به همین دلیل و نداشتن امکان مالی، از انجام آن خوداری می کنند. اما تزریق ژل به بینی هزینه کمتری دارد که خود یک مزیت محسوب می شود.

هزینه ژل بینی

عوارض تزریق ژل به بینی  

در رابطه با سوالی که کاربران از بخش سلامت نمناک در این مورد داشتند باید توضیح دهیم که قبل ازاقدام به استفاده از ژل برای تزریق بینی ، باید با پزشک مشورت کنید زیرا این فیلرها عوارض خطرناک و بسیار نادر برای برخی از افراد دارد مانند عفونت ، آمبولی (انسداد جریان عروق )، نکروز پوست صورت (بافت مردگی/ necrosis)؛ شکل گرفتن گرانولوم در بینی، ایسکِمی چشم (ocular ischemia) وکوری. چه کسانی بیشتر امکان استفاده از تزریق ژل را دارند: افرادی که فرورفتگی کوچکی روی پل بینی شان دارند. با پرکردن نقاط اطراف فرورفتگی، ظاهر بینی کاملا صاف و طبیعی خواهد شد. در صورتی که فیلر بینی استخوانی دارای فرورفتگی چندان عمیق نباشد، امکان استفاده از تزریق ژل وجود دارد. فرو افتادگی نوک بینی با انجام لیفت بینی توسط ژل و خمیدگیِ ناچیز آن از موارد دیگری هستند که با تزریق ژل برطرف می شوند. علاوه بر این موارد، افرادی که بیهوشی را دوست ندارند و یا به دلیل ابتلا به برخی از بیماری ها، بیهوشی برایشان خطرناک است، تزریق ژل به بینی روش مناسب است. 

چه افرادی برای تزریق ژل بینی مناسب نیستند ؟

  • افراد دارای بینی بزرگ
  • افرادی که روی بینی آنها فرورفتگی نسبتا بزرگی وجود دارد
  • افراد دچار شکستگی بینی 

ضخیم بودن بیش از اندازه پوست نیز باعث می شود که تزریق ژل کمکی به تغییر ظاهر بینی نکند. البته در موارد خاص زمانی که بافت زخم روی بینی، در حال پهن کردن آن (بینی) است؛ در چنین شرایطی می توان با تزریق استروئید، بافت زخم که زیر لایه بیرونی پوست قرار دارد، نه اثر زخم قابل مشاهده بر روی پوست، را از بین می برد. استروئید با از بین بردن بافت زخم دارای نتیجه برگشت ناپذیر است. کدام مشکلات را نمی توان با تزریق فیلر بینی رفع کرد؟ با استفاده از روش تزریق ژل نمی توان نوک بینی و سوراخ های بینی را کوچک تر کرد.علاوه بر این نمی توان نوک بینی را به صورت نزدیک تر کرد. آیا تزریق ژل به بینی باعث بزرگ ترشدن آن می شود ؟ برخی افراد به غلط تصور می کنند که با تزریق ژل ، چیزی به بینی آنها اضافه می شود و در نتیجه بینی آنها بزرگتر می شود. در حالی که هنر متخصص زیبایی است که با تزریق ژل، کاری کند تا در ظاهر، بینی کوچک تر به نظر برسد.نواحی بی خط برای تزریق ژل بینی کدام است ؟ تزریق ژل به پل بینی نسبت به پره های بینی یا نوک آن، خطر کمتری دارد. احتیاط و آمادگی بیشتر، خطرات ناشی از عارضه های جدی را از بین خواهد برد. 

بهبودی پس از تزریق ژل به چه صورت است؟ 

اگر تزریق به اندام های صورت را، بر اساس شدت درد، از کم به زیاد طبقه بندی کنیم، بوتاکس و تزریق به گونه ها به ترتیب کمترین و بیشترین درد را خواهند داشت تزریق ژل به بینی تا حدود زیادی بدون درد است . البته استفاده از بی حس کننده ها موضعی برای کاهش هرچه بیشتر همین درد کم بسیار موثر است. دوران نقاهت پس از تزریق نیز درد چندانی احساس نمی شود و فقط ممکن است نوک بینی، کمی حساس تر شود و تا مدت کوتاهی تحت تاثیر قرار بگیرد. در این شرایط می توان از یخ برای آرام کردن نوک بینی و قسمت های دیگراستفاده نمود. زمان مورد نیاز در جلسه تزریق ژل معمولا کوتاه مدت است و روند ساده ای دارد . شخص پس از تزریق به راحتی می توان به فعالیت های روزانه خود بپردازد. برخی از افراد دچار علائمی مانند کبودی و قرمزی بینی تا چند هفته شوند که در صورت تمایل می توان با استفاده از لیزر آنها را برطرف نمود. 

نکات مهم و موارد احتیاطی در دوران نقاهت

پس از 6 تا 8 هفته باید قرار ملاقات مجدد با متخصص در نظر گرفته شود. در این مراجعه، از صورت در زوایای مختلف، عکس گرفته می شود تا در صورت لزوم چند تزریق سطحی دیگر برای رسیدن به نتیجه ایده آل انجام شود. پس از تزریق ژل بینی تا 72 ساعت بعد ، از کپسول سفالکسین استفاده شود. تا دوهفته پس از تزیق ، از وارد کردن فشاربه بینی و حرکت دادن آن (دست کشیدن روی بینی، ماساژدادن آن و …) خودداری شود. بعد از انجام تزریق ژل تا یک هفته ، روزانه 10 لیوان آب نوشیده شود.بعد از تزریق ژل بینی، فرد باید به مدت یک هفته از بخور داغ ، سونا، جکوزی ، حمام داغ و یا هر نوع فشار به بینی اجتناب نماید. پس از تزریق ژل تا 7 روز از خوابیدن به روی شکم خودداری شود. بهتر است از لوازم آرایشی بعد از تزریق ژل بینی استفاده نشود.

دوران نقاهت

هشدار

باید این نکته را درنظر بگیرید که نتایج تزریق ژل موقتی هستند و پس از گذشت مدت مشخصی ، به تزریق دوباره نیاز است. تزریق ژل به بینی باید توسط افراد متخصص انجام گیرد د غیر این صورت عوارض و مشکلات بسیاری ایجد می کند. به عنوان مثال در تزریقی که درون عروق انجام می شود می تواند منجر به مشکلات پوستی و نابینایی شود. در هر بار تزریق نباید حجم زیادی از ژل به بینی بیمار تزریق شود زیرا علاوه بر بروز مشکلات ظاهری در صورت بیمار موجب کاهش جریان خون در بینی و پوست رویی آن می شود که نتایج فاجعه باری به دنبال دارد. با تزریق ژل ،امکان برطرف کردن همه نواقص ظاهری بینی وجود ندارد و گاهی اوقات، استفاده از جراحی نیاز می باشد.هزینه تزریق، بر اساس اندازه ناحیه مورد نظر ، مقدار ژل مورد نیاز ، نوع و دوام آن بستگی دارد که با در نظر گرفتن آنها تعیین می شود. قبل از تزریق حتما آب بنوشید.تزریق ژل بر روی بینی را در سالن های زیبایی نامعتبر انجام ندهید. برای جلوگیری از تشدید کبودی بهتر است بیمار از خوردن مسکن هایی مانند ایبوپروفن و آسپرین قبل از تزریق ژل خودداری کند. این روش درمانی بسیار حساس است که نیازمند پزشک متخصص و ژل استاندرارد دارد تا خطرات احتمالی را به حداقل برساند.تزریق ژل روشی دائمی نیست اما برخی از ژلهای موجود در بازار مانند ژل سیلیکون، دارای عوارض جانبی هستند که معمولا پزشکان به این دلیل تمایلی به استفاده از آن را ندارند و بیشتر از ژل های مرغوب مانند اسید هیالورونیک که ماندگاری چند ماهه دارند استفاده می کنند.

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *