چهل تکه دوزی با پارچه های اضافی + عکس

چگونه چهل تکه دوزی کنیم؟

هنرهایی که مربوط به دوخت و دوز می شوند اغلب مورد توجه بانوان هنرمند و باسلیقه قرار می گیرند. در سالهای قبل اغلب مادربزرگ ها برای صرفه جویی در هزینه ها و همچنین گذراندن اوقات فراغت خود اقدام به اتصال تکه پارچه های دور ریختنی می نمودند و از این طریق به خلق وسایل کاربردی جدید می پرداختند که این هنر زیبا، به چهل تکه دوزی معروف شد.

همه ما در خانه تکه پارچه هایی داریم که نمی دانیم با آن ها باید چه کار کنیم و گاهی هم بدترین انتخاب ممکن یعنی دور ریختن شان را تجربه می کنیم.

چهل تکه دوزی

چهل تکه دوزی رومیزی

من در یکی از دفعاتی که کمد تکانی داشتم، همه محتویات کمدهایم را بیرون آوردم و چشمم به تکه پارچه های نخی افتاد که هر کدام مربوط به یک چیز بود.
تکه پارچه ها نه آن قدر بزرگ بود که بشود با آن ها کار خاصی کرد و نه آن قدر کوچک بود که بدون استفاده باشد. خلاصه تصمیم گرفتم برای اولین بار یک چهل تکه پارچه ای دست دوز درست کنم.

ابتدا کمی در اینترنت جست و جو و یک طرح ساده را برای شروع انتخاب کردم و بعد از آن طبق طرح انتخابی ام، هر کدام از پارچه ها را به مستطیل های یک اندازه برش زدم. بعد از برش زدن همه پارچه ها، هر مستطیل سفید را به یک مستطیل رنگی با دست کوک زدم و با ترکیب دو مستطیل کنار همدیگر، تعدادی مربع یک شکل و یک اندازه درست کردم. بعد از آماده شدن همه مربع ها آن ها را با اتو کاملا پرس کردم و بعد آن ها را طبق طرحم کنار یکدیگر دوختم.

همه دوخت ها را من با دست انجام دادم که شما می توانید کوک ساده یا دندان موشی بزنید یا حتی تکه ها را با چرخ خیاطی به هم بدوزید اما اگر نظر مرا بخواهید چهل تکه دست دوز قشنگ تر است و در هر خانه آن، عشق وجود دارد! از این چهل تکه به عنوان رومیزی یا برای روی زمین می توانید استفاده کنید که من برای روی زمین آن را در نظر گرفتم. در نتیجه دور کار یک حاشیه و در زیر کار هم یک پارچه دیگر دوختم. بعد از پایان کار هم باید کل چهل تکه را با اتو کاملا پرس کنید.

اگر قرار است شما هم آن را برای روی زمین استفاده کنید، می توانید زیر کار یک لایه پشم شیشه بدوزید. من چهل تکه ام را کنار بخاری گذاشته ام و هر زمان می خواهم کتاب بخوانم یا بساط دوست داشتنی برای خودم پهن کنم، روی آن می نشینم. خلاصه این که با کمی تمرکز و عشق می توانید از تکه پارچه های بی استفاده در خانه یک چهل تکه رنگارنگ بدوزید و هر وقت به آن نگاه کردید، انرژی مثبت به خودتان بدهید.

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *