راه حل از بین بردن انواع لکه از روی پارچه

روش های از بین بردن لکه از روی انواع سطوح

لکه های روی لباس، مبل و فرش همیشه ناراحت کننده است اما قبل از این که آن ها را به خاطر لکه هایی که روی آن ایجاد شده کنار بگذارید برخی از این نکات مفید را امتحان کنید.

اگر روی لباس مورد علاقتون لکه افتاده ناراحت نشوید چون هر لکه ای از روی هر نوع پارچه ای با یک روش پاک میشود که بهتر است این روش های پیشنهاد شده در بخش خانه داری نمناک را بدانید .

قبل از شروع

  • مهم ترین جنبه پاک کردن لکه زود شستن آن است. هر چه زودتر بتوانید لکه را خیس کنید احتمال اینکه بتوانید آن را از بین ببرید، بیشتر است.
  • در هنگام پاک کردن همیشه یک ناحیه از پارچه را با یک محلول پیش از انجام ، امتحان کنید تا مطمئن شوید که محصول به لباس آسیب نمی رساند.
  • پاک کننده آنزیم دار را امتحان کنید. این پاک کننده ها به طور خاص برای تجزیه پروتئین ها و پاک کردن لکه ها ساخته شده اند.
از بین بردن لکه

چگونه لکه های مختلف روی لباس را از بین ببریم؟

1.از بین بردن لکه چمن از لباس

1. پاک کننده و یا مواد شوینده را مستقیما به لکه چمن بمالید و سپس پارچه را به هم بمالید.

2. بدون شستن با مواد شوینده، لباس را با اقلام دیگری مثل قبل بشویید.

3. از سرکه سفید رقیق برای از بین بردن هر نوع رنگ باقی مانده استفاده کنید. (توصیه:آزمایش برای اولین بار. سرکه داغ را به یک ناحیه نامحسوس لباس با یک پنبه بمالید و بگذارید تا سه دقیقه روی آن بماند بعد با دستمال روی آن بکشید اگر دستمال رنگ نگرفت می توانید از پاک کننده استفاده کنید.

2.از بین بردن لکه شکلات

1. شکلات اضافی را از لباس پاک کنید.

2. قبل از پاک سازی لکه مایع یا پودر را مستقیما روی لکه بریزید از یک مسواک نرم استفاده کنید تا مواد شوینده را روی پارچه بکشید و یا به آرامی پارچه را با هم بمالید. بگذارید پنج تا ده دقیقه بماند

3. بدون پاک کردن مواد شوینده، در چرخه معمول روی گرم ترین درجه حرارت شستشو دهید.

لکه شکلات روی لباس

پاک سازی لکه شکلات از لباس ها

3.از بین بردن لکه آب میوه

1. لباس را در آب سرد بشویید

2. پودر را مستقیما بر روی لکه آب میوه بریزید. دقت کنید که کاملا آن را بپوشانید و بگذارید 20 دقیقه بماند.

3. بدون پاک کردن مواد شوینده، در چرخه معمول روی گرم ترین درجه حرارت شستشو دهید.

4.از بین بردن لکه آدامس

1. تست برای ثبات رنگ . سرکه داغ را روی قسمتی از لباس که دیده نمی شود با یک پنبه بمالید و بگذارید قبل از استفاده از یک حوله کاغذی یک تا سه دقیقه بماند. اگر هیچ رنگی به حوله پس نداد، لباس رنگ ثابت است و می توانید به کار خود ادامه دهید.

2. لباس را یک تا سه دقیقه در سرکه داغ خیس کنید.

3. به آرامی آدامس را بکنید و گام 1 را تا زمانی که آدامس به طور کامل از بین رود تکرار کنید.

4. در چرخه معمول با گرم ترین دما شستشو دهید.

لکه آدامس

رفع لکه آدامس از سطوح مختلف

5. از بین بردن لکه گل

1. به گل اجازه دهید تا هر چه زودتر خشک شود بعد با دست یا برس روی آن کشیده تا بریزد . با استفاده از یک پاک کننده نرم و مقداری آب، روی پارچه بمالید تا کف صابون ایجاد شود. بعد از شستن، اگر لکه باقی بماند از سرکه سفید و مقداری آب برای پاک کردن و پودر آنزیم دار استفاده کنید.

2. برای مواردی که نمی شود در ماشین لباس شویی شست ، بگذارید تا جایی که می شود خشک شود. از یک قاشق سوپ خوری مایع ظرف شویی و یک فنجان آب روی لکه استفاده کنید و با آب سرد بشویید.

6.از بین بردن لکه قهوه

1. آب سرد را روی لکه بریزید. پودر را روی لکه بریزید پارچه را به آرامی بمالید و یا از یک مسواک نرم برای کشیدن روی پارچه استفاده کنید. بگذارید چند دقیقه بماند.

2. بدون پاک کردن مواد شوینده، در چرخه معمول با گرم ترین دما شستشو دهید.

رفع لکه قهوه روی لباس

چگونه لکه قهوه از پاک کنیم؟

7. از بین بردن لکه چربی

1. در صورت امکان، فورا لکه را با آب سرد بشویید. به آرامی صابون را روی لکه بمالید تا پاک شود و سپس با آب بشویید. اگر لازم باشد تکرار کنید.

2. به آرامی لباس را بمالید و مواد شوینده را مستقیما روی لکه روغن بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند.

3. بدون شستن مواد شوینده، در چرخه معمول روی گرم ترین درجه حرارت شستشو دهید.

8. از بین بردن لکه جوهر

رایج ترین پاک کننده ممکن اسپری مو است یک دستمال کاغذی در در زیر لکه قرار دهید و تا زمان محو جوهر اسپری کنید. بگذارید چند ثانیه خیس بماند و سپس لکه جوهر را با یک دستمال تمیز دیگر پاک کنید. این فرآیند را تا زمان پاک شدن و شستشوی مواد شوینده آنزیم دار تکرار کنید.

لکه جوهر روی لباس

لکه جوهر روی لباس را با این روش از بین ببرید

9. از بین بردن لکه خون

1. در آب سرد خیس کنید، به آرامی لکه را با انگشتان مالش دهید. بسته به اندازه لکه، ممکن است نیاز باشد آب را عوض کنید چون به صورتی رنگ تبدیل می شود

2. لکه را پاک کنید و سپس در آب سرد خیس کنید. پاک کننده لکه را قبل از شستن روی آن بریزید

10.از بین بردن لکه عرق روی لباس

1. از پاک کننده لکه استفاده کنید . لباس مورد نظر را در مواد شوینده در گرم ترین آب توصیه شده با استفاده از پاک کننده آنزیم دار و سفید کننده شستشو دهید.

2. برای پاک کردن بوهای عرق از لباس، لباس ها را با مواد شوینده ای که برای این مورد تایید شده اند بشویید.

لکه عرق روی لباس

چگونگی رفع لکه و بوی عرق لباس ها

11. برطرف کردن لکه ی شمع

اگر روی پارچه های نخی و کتانی سفید شمع ریخته است ابتدا موم را بردارید، سپس کاغذ خشک را روی قسمت لک شده بگذارید و اتوی داغ بکشید و بعد با محلول تتراکلروکربن یا بنزین به وسیله ی اسفنج آن را تمیز کنید.

12. از بین بردن لکه سس کچاپ و دیگر مواد حاوی گوجه

1. در صورت امکان، آن را با آب سرد بشویید.

2. لباس را در آب گرم خیس کنید و با اسفنج که با صابون آغشته شده تمیز کنید.

لکه سس روی پیراهن

روش پاک کردن لکه سس قرمز از روی لباس

13. از بین بردن لکه ی کره، خامه و بستنی

ابتدا محل لکه را در آب سرد خیس دهید و سپس آن را با آب گرم و صابون بشوئید.

14. از بین بردن لکه چای یا قهوه

برای برطرف کردن لکه چای یا قهوه از روی پارچه های رنگی، با اسفنج و آب گرم محل لکه را بشوئید و اگر لکه باقی ماند، گلیسیرین گرم را به مدت نیم ساعت روی لکه قرار دهید و سپس با آب گرم و صابون بشوئید.

برای برطرف کردن لکه چای یا قهوه از روی پارچه های سفید و نخی آب جوش را روی لکه بریزید و سپس این کار را از طرف پشت پارچه تکرار کنید در صورتی که لکه از بین نرفت، با آب اکسیژنه و آب شستشو دهید. برای تمیز کردن این نوع لکه از روی پارچه سفید اول از آب صابون استفاده نکنید زیرا سبب ثابت شدن لکه می شود.

لکه چای روی لباس

نحوه تمیز کردن لکه چای از روی پارچه سفید

15. برای برطرف کردن لکه ی ترشی

این نوع لکه با کمی آمونیاک محلول در آب پاک می شود.

16.برای از بین بردن لکه ی تخم مرغ و گوشت

ابتدا لکه را با آب سرد و سپس با آب نیم گرم و صابون بشویید و اگر لکه از روی پارچه های سفید از بین نرفت از تتراکلروکربن استفاده نمایید.

17.از بین بردن لکه ی زنگ آهن

برای از بین بردن این لکه از روی پارچه های نخی و کتانی سفید ابتدا محل لکه را در محلول اسید اگزالیک خیس کنید وسپس پارچه را داخل محلول رقیق آمونیاک بزنید و خوب بشوئید. از آب لیمو و نمک نیز می توان برای از بین بردن لکه استفاده کرد .

رفع لکه های لباس

لکه زنگ آهن از روی لباس چگونه تمیز می شود؟

18.از بین بردن لکه ی مداد

برای از بین بردن لکه از روی پارچه سفید ابتدا لکه را با مداد پاک کن پاک کنید؛ سپس با صابون بشوئید. برای باقی پارچه ها نیز ابتدا محل لکه را کلروفرم یا الکل بزنید و سپس پارچه ی نرمی روی آن بکشید.

19.پاک کردن لکه ی رنگ

برای از بین بردن لکه تازه رنگ ابتدا آن را پاک کرده و سپس با آب گرم و صابون بشوئید. برای از بین بردن لکه خشک شده رنگ آن را با روغن یا وازلین پاک کنید . سپس به وسیله ی اسفنج با آب گرم و صابون بشوئید.

از بین بردن انواع لکه روی لباس

روش تمیز کردن لکه خیس یا خشک رنگ از لباس

20.تمیز کردن لکه ی سوختگی

از بین بردن لکه سوختگی بسیار سخت است . اگر پارچه پشمی بود از کاغذ سمباده ی نرم استفاده کنید و اگر پارچه کتانی و نخی و سفید بود، ابتدا پارچه را در آب خیس کرده و در آفتاب قرار دهید. اگر با تکرار این عمل باز هم لکه باقی ماند، با آب اکسیژنه رنگ آن را ببرید و بعد خوب بشوئید.

21.پاک کردن لکه ی لاک ناخن

برای تمیز کردن لاک ناخن از تینر و استون استفاده کنید اما در به جای استون و تینر در پارچه های مصنوعی از تتراکلروکربن استفاده نمائید.

لکه لاک ناخن روی لباس

استفاده از تینر و استون برای تمیز کردن لکه لاک ناخن

22.از بین بردن لکه ی مرکب فرنگی معمولی

مرکب دارای ترکیبات آهن است پس ابتدا با محلول جوهر ترشک و آب داغ غلیظ مالش داده شود و سپس از آب و صابون استفاده کنیم.

23.از بین بردن لکه ی مرکب سیاه یا آبی

برای از بین بردن لکه مرکب سیاه یا آبی لکه را مدتی در محلول رقیقی از 5 درصد پرمنگنات دوپتاس و آب خیس کنید تا رنگ قهوه ای پیدا کند و سپس در محلول بی سولفیت دوسود که مقدری سرکه در آن ریخته اید قرار دهید و سپس از این محلول هم بیرون آورده و این عمل را چند بار تکرار کنید.

از بین بردن انواع لکه از روی پارچه

چگونه لکه مرکب روی پارچه را از بین ببریم؟

24.از بین بردن لکه ی کپک

برای برطرف کردن لکه کپک ابتدا پارچه را یک ساعت در محلول نیم گرم پربرات دو سود بگذارید و سپس در آب ژاول گذاشته و بعد با آب بشوئید.

25. رفع لکه ی توتون

برای از بین بردن لکه اسفنج و الکل صنعتی بکار ببرید و برای از بین بردن لکه در پارچه های کتانی سفید ابتدا محل لکه را با آب سرد بشوئید، به آن گلیسیرین بزنید و اجازه دهید نیم ساعت بماند و سپس با صابون و آب بشوئید.

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *