ترفندهای زنده کردن باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ خود را دوباره زنده کنید

یکی از مشکلاتی که ممکن است صاحبان لپ تاپ با آن روبرو شوند، عدم کارکرد درست و مناسب باتری لپ تاپ می باشد که بعد از چندین ساعت شارژ ممکن است فورا باتری خالی شود و مجددا باید شارژر را به لپ تاپ متصل کنید. با این وجود چیزی به اسم باتری معنایی نخواهد داشت و برای استفاده از لپ تاپ باید حتما شارژر را به آن وصل کنید و در غیر اینصورت باتری به هیچ وجه پاسخگو نخواهد بود.

در اصل باتری های لپ تاپ ماندگاری بسیار کمی دارند و با وجود پیشرفت های اخیر در این زمینه تنها تعداد کمی از لپ تاپ ها که آن هم مجهز به باتری لیتیوم یونی هستند می توانند برای استفاده های طولانی مدت مناسب باشند و طبیعتا عملکرد بهتری نیز خواهند داشت. با این وجود اگر باتری لپ تاپ شما نیز دچار چنین مشکلاتی شده است و می خواهید مجددا از آن استفاده کنید، در ادامه این مطلب از بخش تکنولوژی سحر بانو قصد داریم شما را با ترفندهای زنده کردن باتری لپ تاپ آشنا سازیم. همراه ما باشید.

زنده کردن باتری لپ تاپ

راه های زیادی اعم از بهینه کردن ویندوز برای افزایش عمر باتری لپ تاپ وجود دارد که هیچ تاثیری بر روی باتری مرده نخواهند گذاشت. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا می توان باتری مرده لپ تاپ را زنده کرد؟! خب بله! در ادامه 2 روش موثر به شما معرفی خواهند شد که می توانید با استفاده از این دو روش باتری مرده لپ تاپ را زنده کنید؛

1- منجمد کردن باتری لپ تاپ

اولین مسیری که ما قصد داریم به شما معرفی کنیم، منجمد کردن باتری لپ تاپ است که توجه داشته باشید اگر باتری لپ تاپ شما از نوع باتری نیکل–هیدرید فلز یا نیکل کادمیوم است می توانید آنرا منجمد کنید. با این وجود اگر باتری لپ تاپ شما از نوع لیتیوم یونی می باشد، این روش را به هیچ وجه امتحان نکنید.

جالب است بدانید که این روش از نظر علمی ثابت شده است که وقتی شما باتری را منجمد می کنید، حرکت الکترون های آزاد در آن کند می شوند که در نهایت الکترون های بیشتری به مسیر خواهند پیوست. برای استفاده از این ترفند شما باید ابتدا لپ تاپ را خاموش کنید و شارژر را از آن جدا نمائید. اینک باتری لپ تاپ را از قسمت پشتی جدا کنید.

احیای باتری لپ تاپ

احیای باتری لپ تاپ

در این مرحله شما باید باتری خارج شده را در کیسه پلاستیکی زیپ دار مقاوم در برابر آب قرار دهید و توصیه می شود در صورت نداشتن این نوع کیسه، به هیچ وجه باتری را در کیسه های دیگر قرار ندهید چرا که آب و رطوبت وارد آن خواهد شد. اینک کیسه را به مدت 10 ساعت در فریزر قرار دهید. بعد از گذشت زمان، آنرا به بیرون بیاورید و اجازه دهید در دمای اتاق گرم شود و نباید به لپ تاپ متصل کنید.

با این وجود طبق گفته کاربران این روش برای شارژ شدن سریعتر و بهبود عملکرد تاثیر بسزایی نخواهد گذاشت و تنها صرف زنده کردن باتری مرده لپ تاپ استفاده می شود.


2- ولتاژ بیش از حد

این روشی برای زنده کردن باتری مرده لیتیوم یونی لپ تاپ می باشد. به یاد داشته باشید باتری های لیتیوم یونی در صورت عدم استفاده برای مدت طولانی مدت ممکن است از بین بروند. از این رو باید هر دو روز یکبار حداقل دستگاه هایی که مجهز به باتری لیتیوم یونی هستند را روشن و استفاده کنید.

هشدار : این روش موثر است، اما در عین حال خطرناک می باشد. در صورت ولتاژ بیش از حد و طولانی مدت، احتمال منفجر شدن باتری است. به همین دلیل توصیه می شود که از عینک مخصوص استفاده کنید و در جایی خالی و بدون هر گونه فرش و موکت که امکان آتش گرفتن وجود دارد، انجام دهید.

قبل از شروع شما به 3 آیتم که عبارتند از گیره کابل اتصال، سیم نازک و شارژر باتری لپ تاپ یا منبع تغذیه نیاز دارید. برای سیم نازک نیز حتی می توانید از سیم کابل ایترنت نیز استفاده کنید و پاسخگو خواهد بود. خب در قدم اول شما باید پین های مثبت و منفی باتری را بررسی کنید که از نظر تئوری شرکت تولید کننده باید برچسبی که نشان دهنده قطب مثبت و منفی است را روی باتری ایجاد کرده باشد.

لپ تاپ

گیره کابل اتصال

در این مرحله دو تکه سیم 7 سانتی متری برش دهید. توجه داشته باشید که یکی از آنها به عنوان سیم مثبت و دیگری به عنوان سی منفی بازی خواهد کرد. ابتدا و انتهای سیم مثبت را به اندازه یک سانتی متر از پوشش خالی کنید. سیم منفی را نیز از یک انتها 1 سانتی متر و از طرفی دیگر 2 سانتی متر از پوشش خالی کنید.

باتری لپ تاپ

زنده کردن باتری لپ تاپ

اینک یک سر از سیم مثبت و قسمت سری 1 سانتی متری سیم منفی را به باتری لپتاپ متصل کنید. سپس انتهای دیگر سیم مثبت را به قسمت مثبت شارژر متصل کنید و انتهای دیگر سیم منفی که 2 سانتی متر خالی است را به قسمت منفی شارژر یا گیره منبع تغذیه متصل کنید. دو ساعت باتری خود را رها کنید و بعد از دو ساعت اقدام به جدا کردن باتری کنید و توصیه می شود احتیاط کنید چرا که در این حالت خطر انفجار وجود دارد. در نهایت باتری لپ تاپ را مجددا به لپ تاپ وصل کنید تا نتیجه کار خود را مشاهده کنید.

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *