10 چیز عجیب اما طبیعی درباره نوزاد تازه متولد شده

10 چیز عجیب و غریب (اما کاملا طبیعی) درباره نوزاد تازه متولد شده

مطمئنا، همه این کتاب ها و کلاس ها برای شما مهم ترین چیزها را تهیه می کنند:کار و تحویل، شب های بی خوابی اجتناب ناپذیر و، البته، تغذیه سر ساعت روزانه. قبل از رفتن به سمت تلفن برای تماس با پزشک متخصص اطفال، ما در این بخش از نمناک در مورد همه چیزهایی که برای نوزادتان کاملا طبیعی هستند به شما می گوییم.

حقایق نوزادان

دانستنی هایی عجیب از نوزاد تازه متولد شده

آنچه فکر می کنید برای نوزادتان مشکل و عجیب است درحالیکه کاملا طبیعی است

جوش های پوشکی نوزاد تازه متولد شده

هیچ راهی برای آن وجود ندارد. جوش های پوشکی بسیار ناخوشایند است اما بسیار شایع هستند. چطور؟ صادقانه، هیچ کسی با اطمینان نمی داند. خبر خوب این است که هر خشکی یا پوسته پوسته شدن معمولا در چند ماه اول نوزاد است (هرچند برخی از آنها ممکن است به مدت طولانی تری ادامه یابد).

در عین حال، سعی کنید دو یا سه بار در هفته روغن زیتون را بمالید. آلنا لوین، ام دی، متخصص اطفال در نیویورک، پیشنهاد می کند که این کار را قبل از حمام نوزاد به طور منظم انجام دهید و پوستش را آرام بمالید. 

علل جوش زدن نوزاد

علت و درمان جوش های نوزاد تازه متولد شده

هنگامی که باید نگران باشید:

خوشبختانه، خیلی نگران نباشید که باید کاری انجام دهید – اساسا چیزی بیش از یک جوش پوشکی معمولی نیست. اما اگر به پوست سر کودک پخش شود یا به نظر برسد که در حال افزایش است، از پزشکتان برای گرفتن پماد مشورت بخواهید.

جوش نوزادان

علت جوش زدن نوزاد تازه متولد شده چیست؟

مدفوع انفجاری نوزاد تازه متولد شده

خوب، شاید استفاده ما از کلمه “انفجار” کمی زیادی بود. اما حقیقت این است که شما به طور رسمی پدر و مادر بودنتان شروع نشده تا زمانی که مجبورید با پوشک های کثیف روبرو شوید به عبارت دیگر، شما اولین مامانی نیستید که مدفوع بچه ها را از روی دیوارها تمیز می کنید.

مدفوع نوزاد تازه متولد شده مایع است به همراه کمی بافت دانه خردلی. به عنوان یک نتیجه، قدرت زیادی برای حرکت دادن آن در فضای خود نیاز ندارد هنوز هم ناخوشایند است؟ فقط منتظر بمانید تا زمانی که شما بر روی دستان خود یک “پشتیبان” داشته باشید.

مدفوع نوزادان

مدفوع عجیب نوزاد تازه متولد شده

 چه زمانی باید نگران باشید:

زمانی که رنگ (از طیف قهوه ای تا سبز تا زرد) و وجود کمی دانه مانند در آن وجود داشته باشد، مدفوع کودک باید خوب باشد اما اگر شما هر نشانه ای از خون را می بینید، وقت آن است به متخصص اطفال مراجعه کنید.

مدفوع مشکوک نوزاد

نگرانی هایی در دفع نوزاد تازه متولد شده

سینه بزرگ بچه نوزاد تازه متولد شده

آیا به یاد دارید هورمون هایی که کل حاملگی شما را تهدید می کردند؟ (چطور می توانستید فراموش کنید؟) خوب، آنها بر روی تعدادی کودک هم تاثیر دارند و متاسفانه، یکی از عوارض جانبی آویزان بودن شکمتان برای نه ماه است.

خوب، سینه های بزرگ ؛ قرار گرفتن نوزاد در معرض هورمون های شما اغلب می تواند سبب رشد بافت سینه هایش شود، زیرا این هورمون ها جای نگرانی نیست و به مرور زمان از بین می رود. 

بزرگی سینه نوزاد

علت سینه بزرگ نوزاد تازه متولد شده

چه زمانی جای نگرانی است:

آیا متوجه قرمزی اطراف سینه کودک شده اید؟ اگر این چنین است، لوین توصیه می کند که دمای کودک را چک کنید تا ببیند آیا قرمزی همراه با تب وجود دارد یا خیر.این علائم ممکن است نشانه ای از چیزی جدی تر و دلیلی برای درمان او باشد. 

سینه نوزادان

قرمزی سینه نوزاد تازه متولد شده

صدای ناله های عجیب و غریب نوزاد تازه متولد شده

اگر انتظار فقط کمی نق زدن را دارید و گاه گاهی گریه، لطفا درباره اش دوباره فکر کنید ، بچه ها یک راکت می سازند با نالیدن، نق زدن ؛ خرناس کشیدن و همه انواع صداهای خنده دار دیگری که شما از او می شنوید نیز وجود دارد.

اما با توجه به لوین، تمام این صداهای عجیب و غریب به دلیل راه بینی نوزاد ایجاد می شود که در مرحله تازه زایمان بسیار ضعیف است و باعث می شود مخاطی که در آن جا به وجود آید که باعث ایجاد برخی از جلوه های صوتی شود بنابراین اگر شما به تازگی این سمفونی ها را می شنوید، فقط کمی وقت بیشتری برای پاک کردن بینی کودک با یک اسپری بینی بگذارید. 

صداهای نوزادان

صداهایی که نوزاد تازه متولد شده از خودش در میاورد

چه هنگامی باید نگران باشید:

توجه داشته باشید که آیا کودک با هر تنفس خرناس میکشد یا خیر اگر این چنین است، ممکن است دچار مشکل در تنفس شده باشد در این مورد، لوین می گوید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

صدای نوزاد

صداهای عجیب در نوزاد تازه متولد شده

عطسه مداوم نوزاد تازه متولد شده

فراموش نکنید که نوزاد جدیدا به این دنیا و هر چیزی که در آن است، آمده و در نتیجه او بسیار حساس است به بسیاری از چیزهایی که الان برای شما ایمن است بنابراین اگر نوزادتان خیلی محکم عطسه می کند، در واقع بیمار نیست و احتمالا تلاش می کند تا ذرات خارجی کوچک را که در گذرگاه بینی اش قرار دارند، بیرون کند.

نگاه کردن به نور نیز می تواند دلیلش باشد، بنابراین اگر شما در روز آفتابی او را بیرون بیاورید و شروع به عطسه کردن کند، ممکن است واقعا حساسیت به خورشید باشد. سایر علل رایج عطسه می تواند تلاش برای از بین بردن مخاط و موکوس اضافی یا حتی مایعات آمنیوتیک از راه های هوایی تنفسی باشد. 

علل عطسه نوزاد

عطسه های زیاد و پشت سر هم نوزاد تازه متولد شده

چه زمانی باید نگران باشید:

اگر عطسه نوزاد با خس خس همراه باشد، از پزشک متخصص اطفال خود بخواهید تا ببیند آیا ممکن است این حساسیت یا چیز دیگری باشد که نیاز به درمان دارد. شما می خواهید مطمئن شوید که تنفس و بلع طبیعی است، و ریه ها درست کار می کنند به منظور بیرون دادن هرچیزی جدی و خطرناک است.

علل عطسه کردن نوزاد

علت عطسه های مداوم نوزاد تازه متولد شده

حرکات تند و تیز تصادفی نوزاد تازه متولد شده

حرکت های تند و تیز کودک و درهم و برهم کمر ممکن است کمی در ابتدا نگران کننده باشد، اما به خاطر داشته باشید که همه این چیزها برای این دوره زمانی درست است.در چند ماه اول، کودک با بسیاری از تغییرات رشدی روبرو خواهد شد، که یکی از آنها شامل رفلکس (یا رفلکس مورو) است.

شاید شما آن را تصادفی می بینید یا اینکه شاید بعد از آنکه نوزادتان صدای بلندی را می شنود، اما هر دو راه رفلکس را شروع می کند و در حدود 3 یا 4 ماه آینده کم خواهند شد.تا آن زمان شما بخواهید مهارت های خود را به خوبی استفاده کنید:بچه ها اغلب خود را بیدار می کنند و پیاده روی به بچه ها کمک می کند تا به راحتی در خواب بمانند. 

تکان خوردن نوزاد

حرکات ناگهانی نوزاد تازه متولد شده

چه زمانی باید نگران باشید:

در واقع باید نگران باشید در زمانی که نوزادتان هیچ گونه حرکت زیادی نداشته باشد. عدم وجود این کار می تواند نشان دهنده چیزی باشد که کاملا درست نیست بنابراین اگر او هیچ کدام از این علائم را نشان ندهد، با پزشک خود صحبت کنید. 

عجایبی از نوزاد

نوزاد تازه متولد شده و حرکت های عجیب آن ها

سری به شکل عجیب در نوزاد تازه متولد شده

تولد یک کار دشوار است، عادی و ساده. اما به یاد داشته باشید، تنها شما این کار را انجام نمی دهید. کار اضافه برای کودکان، برای پایین آمدن در کانال برای بیرون آمدن. و پس از آن سفر، جای تعجب و شگفتی وجود ندارد که او بنفش و متورم به نظر برسد ؛ از آنجا که سر کوچک کودک در ابتدا نرم و صاف است، رد شدن از استخوان لگن شما قطعا می تواند باعث ایجاد مسطح شدن سر او شود. اگر در حین زایمان اتفاق نیافتد، کودک همچنین می تواند با خوابیدن های زیادش این شکل سر را بگیرد.

اگر این را می دانید، سعی کنید کودک را بیشتر در آغوش بگیرید یا زمانی که نوزاد بیدار می شود، در زمان بیداری او را به شکم بگذارید و دورش اسباب بازی ها را قرار دهید تا زیاد به سمت خاصی برنگردد . 

سر بدشکل نوزاد

حالات عجیب سر نوزاد تازه متولد شده

چه زمانی باید نگران باشید:

اگر شما همه کاری را سعی کرده اید انجام دهید ولی سر نوزاد هنوز صاف به نظر می رسد با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید ؛ او ممکن است نیاز به پوشیدن یک کلاه موقت داشته باشد تا شکل سرش را اصلاح کند. کلاه ایمنی مخصوص که توسط پزشک تجویز می شود از 4 تا 6 ماهگی موثر است، بنابراین اگر احساس کاری اشتباه میکنید، بیش از حد صبر نکنید تا با پزشک صحبت کنید. 

کلاه برای مدل سر نوزاد

کلاه برای شکل گرفتن سر نوزاد تازه متولد شده

اندام تناسلی متورم شده نوزاد تازه متولد شده

هیچ راه ظریفی برای گفتن این اتفاق وجود ندارد. اگر به تازگی صاحب نوزاد پسر شده اید، ممکن است متوجه شوید که اندام جنسی او به طور قابل توجهی بزرگتر از حد انتظار است چه کاری باید کرد؟

کودک می تواند تحت تاثیر هورمون های شما درست قبل از تولد قرار گرفته باشد. یا، ممکن است مایع اضافی در کیسه اطراف بیضه هایش وجود داشته باشد اما نگران نباشید، او در چند روز آن را با دستشویی هایش دفع می کند. همین امر برای دختر بچه ها اتفاق می افتد که ممکن است چندین روز پس از زایمان لوب های تناسلی اش متورم باشند.

اجازه دهید درباره واقعیت جالب کودکتان بگوییم:کودک در چند روز اول زندگی مایع زیادی را از دست خواهد داد که حقیقتا حدود 10 درصد از وزن اولیه اش کاهش می یابد. 

اندام تناسلی متورم شده

مشکلاتی اندام تناسلی نوزاد تازه متولد شده

چه هنگامی باید نگران باشید:

اگر تورم در عرض چند روز پس از زایمان کم نشود، احتمالا باید آن را بررسی کنید، مخصوصا اگر پسر دارید.در پسران می تواند شرایطی به نام هیدروسل ایجاد شود که در واقع می تواند تا یک سال طول بکشد تا خود را اصلاح کند.

نگرانی برای نوزاد

نگرانی هایی درباره نوزادان تازه متولد شده

خون در پوشک نوزاد تازه متولد شده

دیدن لکه حتی کوچکترین ردی از خون در پوشک بچه به اندازه کافی برای جرقه کردن هر پدر و مادری کافی است، اما حقیقت این است، همیشه این دلیلی برای خطر نیست.دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است اتفاق بیفتد، که همه آنها موقت هستند.

اگر شما یک دختر بچه دارید، ممکن است او بعضی از عوارض جانبی را در زمانی که در رحمتان در معرض هورمون های شما قرار داشت، گرفته باشد. نگران نباشید، “پریود-کوچک” در واقع در میان دختران شیرخواری رایج است و در روزهای پس از زایمان از بین می رود، با کاهش استروژن چرا که هورمون ها به زودی به اندازه کافی خواهند رسید.

علت خون در پوشک نوزاد

دیدن خون در پوشک نوزاد تازه متولد شده

سایر علل بالقوه:

یک حرکت روده ممکن است سبب خراش کمی شود و خون از راه مقعد خارج شود، اما خونریزی باید سریعا فرو کشد.آیا کودک شما به تازگی ختنه شده؟ خون ممکن است از زخم او باشد. حتما وازلین را هر وقت که بخواهید برای کاهش دردش بزنید و همینطور جاهایی که می خواهید مرطوب نگه دارید.همانطوری که در مورد کودک مبتلا به بثورات و جوش گفته شد. 

چه زمانی باید نگران باشید:

هرچند این احتمالا کاملا طبیعی است، اما ما قصد داریم به شما در این مورد کمک کنیم. به خاطر آرامش خودتان، ار زمانی که خون دیدید، بروید و با پزشک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید.والد کمی وجود دارند که خون در پوشک نوزاد خود ببیند و شب را راحت بخوابند.

خون در پوشک نوزاد

نوزاد تازه متولد شده و نگرانی های طبیعی

چشمان چپ نوزاد تازه متولد شده

در ابتدا، یک مورد کوچک در چشم نوزاد در نظر گرفته می شود ؛ کودک هنوز تلاش می کند تا تمام توانایی های جدید خود را شناسایی کند،از جمله دیدن خود و زمان زیادی برای به دست آوردن کنترل عضلانی و تکنیک های متمرکز کردن آن می گذارد اما چه بر این باور باشید یا خیر، گاهی اوقات حتی زمانی که چشم کودک چپ به نظر برسد، اما ممکن است واقعا اینطور نباشد.

به دلیل پل وسیع بینی، پوست اضافی می تواند برخی از قسمت های سفید چشم را پوشانده باشد. این می تواند یک توهم نوری به نام پسودوسوتروپیا ایجاد کند بنابراین نگاه دقیق تری بیاندازید:

آیا چشمان کودک در واقع در کنار یکدیگر قرار می گیرند و باهم حرکت می کنند؟

پس از همه اینها، ممکن است همه چیز در سر شما باشد! 

چشم چپ نوزاد

مشکلات چشمی نوزادان تازه متولد شده

چه زمانی باید نگران باشید:

اگر کودک هنوز نشانه هایی از چشم های چپ یا سرگردان را تا 6 ماهگی از خود نشان داد، باید یک قرار ملاقات با پزشک بگذارید.اگر چشم های کودک به طور مداوم در دو جهت مختلف سرگردان باشند، ممکن است دچار دو بینی یا چپ بودن چشم ها باشد، و اگر فقط یک چشم سرکش باشد، ممکن است به آمبلیوپی یا چشم تنبل دچار باشد.

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *