درمانی برای درد معده ای که به پشت کمرتان می زند

علل و درمان درد معده با داروهای گیاهی

یکی از شایع ترین مشکلات افراد در همه سنین درد معده است که به دلایل مختلفی رخ می دهد . طب سنتی و داروهای خوراکی و دمنوش های گیاهی کمک فراوانی به درمان درد معده می کند ، شما می توانید با استفاده از این مواد گیاهی از اثرات تلخ و عوارض استفاده از داروهای شیمیایی خودداری کنید واز روش های درمان درد معده گیاهی بهره ببرید.

در این بخش از سلامت سحر بانو به بررسی علت های شایع معده درد و درمان های گیاهی موثر آن می پردازیم.

شایع ترین علل درد معده و درمان های خانگی آن

 انواع معده درد

بررسی انواع معده درد

زخم معده یکی از علت های درد معده

یکی از دردناک ترین دردهای شکمی درد معده یا اثنی عشر است که یک درد در وسط شکم بوجود می آورد. عفونت باکتریایی ، مصرف برخی از داروها(ناپروکسن و آسپرین)، نوشیدنی های گازدار و کشیدن سیگار از علل شایع ایجاد زخم معده است .

سنگ صفرا از علل درد معده

سنگ صفرا یک التهاب شکمی دردناک را به وجود می آورد که مصرف غذاهای چرب، چاقی، دیابت،کاهش وزن سریع و ژنتیک از فاکتورهای خطر این عارضه تلقی می شود .

درد معده به علت ریفلاکس معده

از نشانه های ریفلاکس معده ، سوزش معده، سوزش قفسه سینه ، ناراحتی های بالای شکم است که علت این عارضه انتقال محتویات ترشح معده در پشت گلو است.

درد معده

همه علت های درد معده 

عدم تحمل گلوتن از شایع ترین علل درد معده

یکی دیگر از شایع ترین مشکلات معده حساسیت و عدم تحمل گلوتن به پروتئین موجود در جو، گندم است. این عارضه به بیماری سلیاک(حساسیت به گلوتن) شهرت دارد که سبب آسیب به روده کوچک می شود و از جذب مواد مغذی جلوگیری می کند. نفخ، دفع گاز، اسهال، یبوست، خستگی مفرط و درد شکم از علائم مصرف مواد گلوتن دار است .

عدم تحمل لاکتوزیکی از علت های درد معده

عدم تحمل لاکتوزنیز ازعلل شایع درد معده است که علائمی چون گاز، نفخ، آروغ، سوء هاضمه، تهوع، اسهال، یبوست و درد گرفتگی عضلات شکم را داراست.

معده درد

علت های شایع معده درد 

سوءهاضمه و ارتباط آن با معده درد

معده درد در 40 درصد موارد به دلیل سوءهاضمه است که سوءهاضمه اختلالی در عملکرد سیستم گوارشی است که به واسطه هضم نادرست و سخت مواد غذایی بروز کرده و باعث ایجاد درد معده می شود.سوءهاضمه معمولا خود را با احساس سنگینی بعد از مصرف غذای نامناسب، احساس سیری زودهنگام، درد و سوزش معده نشان می دهد.

درمان معده درد با روش های طبیعی و گیاهی

تاثیر فوق العاده نعناع بر درمان درد معده

نعناع درمانی است برای معده درد و دل پیچه است که اثر کلیدی آن بر درمان معده درد تایید شده است. نعناع با داشتن اثر ضد اسپاسم در دستگاه گوارشی، می تواند تاثیر سریع و محسوسی داشته باشد.بهترین پیشنهاد برای استفاده خانگی از نعناع برای کسانی که از معده درد رنج می برند، نوشیدن چای نعناع است .همچنین روغن نعناع هم عصاره ای از نعناع است که در درمان دردهای معده استفاده می شود.

درمان درد معده

درد معده و روش های درمان درد معده

گشنیزگیاهی مفید برای درمان درد معده

گشنیز از خانواده جعفری دارای رایحه خوش بواست که مقوی معده، ضداسپاسم، ضددرد (دل درد)، ضدمیکروب، ضدقارچ، تقویت کننده قوای جنسی، هضم کننده غذا، صفراآور، آرام بخش، کاهش دهنده قندخون، کاهش دهنده چربی خون و کاهش دهنده فشارخون می باشد.

درمان زخم معده با چای بابونه

رایج ترین چای آرامبخش شناخته شده که می تواند به سهولت دستگاه گوارشی را تحت فشار قرار دهد ، چای بابونه است . چای بابونه دارای اثرات ضد اسپاسم و ضد التهاب است و کمک فراوانی به درمان حالت تهوع و سوزش های سرِ دل می کند. همچنین بابونه معده درد های عصبی را نیز تسکین می دهد.

درمان معده درد به روش خانگی

درمان معده درد به روش خانگی

زیره سبزمفیدترین گیاه برای درمان درد معده

خواص زیره سبز :بادشکن، مقوی معده، ضد اسپاسم، افزایش دهنده شیر مادران شیرده ، ضد تشنج، ضد صرع، مقوی معده،عرق آور، ضد سم، ضد صفرا، تقویت کننده قوای جنسی، قابض، ضد نفخ، ضد احتقان، هضم کننده غذا و ادرار آور و دارای خواص آنتی اکسیدانی فراوان می باشد.

تاثیر مثبت هل در گوارش بهتر غذا و درمان دردمعده

هل دارای طبع گرم و خشک است که جویدن دانه های آن پس ازغذا به هضم و گوارش بهتر غذا کمک می کند و می تواند بوی نامطبوع دهان را از بین ببرد.

خواص هل : پایین آورنده تب ، تسکین دهنده درد رماتیسم ، برطرف کننده ترشی معده ، تقویت کننده معده و روده ، بهبود دهنده هضم غذا ، تقویت کننده قلب ، بادشکن ، تقویت کننده بدن است.

دارچین یکی دیگر از دارو های پرطرفدار معده درد

دارچین ادویه ای گرم و خوش طعم است که موجب تسکین معده درد و حالت تهوع می شود . بهترین حالت خوردن دارچین بدین گونه است که باید یک قاشق مرباخوری دارچین را به مدت 10 دقیقه در آب به حجم یک لیوان جوشاند و بعد نوشید.

درد معده

چگونه درد معده را درمان کنیم

زنجبیل و درمان درد معده

زنجبیل راه حل مطمئنی برای رفع حالت تهوع و درمان مشکلات صبحگاهی است .بهترین حالت زنجبیل، استفاده از زنجبیل طبیعی است که می توان آن را به نوشیدنی خود اضافه کرده و با چای نوشید.

درمان درد معده با عسل

ترکیب عسل و مواد دیگر بهترین درمان برای درد معده است که در ادامه درباره نحوه استفاده از آن توضیح می دهیم.

با آرد گندم و عسل و زعفران حلوا درست نموده و میل نمایید.

ریشه و برگ تازه کرفس را کوبیده و با مقدار کافی عسل مخلوط نموده و روزی سه بار هر وعده یک قاشق مربا خوری بعد از غذا میل نمایید . شیر و عسل برای معده بسیار نافع است و روده ها را نرم میکند. به سالمندان توصیه میشود اگر میخواهند شیر در معده آنها سریع تر هضم شود با عسل میل نمایند.

امام صادق (ع) فرموده است” خوردن عسل با آب گرم درد معده را برطرف میکند.”

کاهش درد معده

عسل درمانی موثر برای کاهش درد معده

پیشگیری از مشکلات معده با مصرف موز

پودر موز می تواند 75 درصد درد های معده را آرام کند. در طب سنتی،استفاده از موز برای کسانی که رژیم های غذایی خاص دارند تجویز می شود تا بتوانند از مشکلات احتمالی معده، پیشگیری نمایند.

بادرنجبویه و تاثیر فوق العاده آن بر کاهش درد معده

بادرنجوبه گیاهی از خانواده نعناع است که شباهت زیادی به نعناع دارد ولی دارای بوی متفاوت است. این گیاه پر مصرف دارویی که از گیاهان مشهور به نام ملیسا از زمان های قدیم در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان ضدنفخ، ضدتب ، ضددرد، ضدباکتری، ضدویروس تبخال، ضدهیستامین، ضدتب، ضدنفخ، آرام بخش، خواب آور، مقوی قلب، مقوی معده و ضداسپاسم است.

گلاب درمان سریع  معده درد

برای رهایی از حالت تهوع و شکم درد گلاب بنوشید .

درمان معده درد

درمان معده درد با گلاب

درمان درد معده با جوش شیرین

جوش شیرین برای معده دردهای شدید خوب است. یک قاشق چایخوری جوش شیرین را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و آن را بنوشید .

شیرین بیان و کاهش درد معده

مبتلایان به رفلاکس برای رفع مشکلشان باید 15 دقیقه قبل از غذا عصاره شیرین بیان به همراه مقداری آب جوش و پس از غذا یک استکان عرق بومادران بنوشند . مصرف عصاره شیرین بیان 15 دقیقه قبل از غذا با مقداری آب جوش ولرم برای تقویت معده، کاهش اسید معده و رفع دل درد و دل پیچه موثر است.

دمنوش های درمان معده درد

دمنوش هایی که معده درد را ضربه فنی می کنند

درمان درد معده با عرق زنیان

عرق زنیان برای افرادی که پس از مصرف غذا های سنگین و گوشتی دچار احساس سنگینی معده می شوند ، تجویز می شود.

بومادران بهترین درمان کننده معده درد

بو مادران برای درمان ناراحتی شکم، اسهال ، دل درد، خونریزی معده، تنظیم قاعدگی زنان، اشتها آور، نیرو بخش و مسکن و سوزش ادراراستفاده می شود .

سرکه سیب درمان خانگی خوب برای معده درد

سرکه سیب یک درمان خانگی خوب برای معده درد است چون به بهبود هضم، و از آن طریق به تسکین درد معده کمک می کند. چند قاشق چای خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب بریزید و آن را بنوشید توصیه می شود این مخلوط را قبل از صرف وعده غذایی اصلی بخورید تا مواد مغذی را جذب کند .

درمان خانگی معده درد

موثرترین درمان خانگی معده درد

اقدامان پیشگیرانه برای جلوگیری از درد معده

پیشگیری از درد معده

راه های پیشگیری از درد معده

  • داشتن یک رژیم غذایی سالم
  • پرخوری نکردن در یک وعده غذایی و افزایش تعداد وعده ها و کم کردن حجم غذا
  • جویدن مواد غذایی به درستی
  • پرهیز از مصرف الکل و نوشیدنی های کافئین دار
  • پرهیز از مصرف بیش از حد غذاهای ادویه دار و سرخ شده
  • نوشیدن مقدار زیادی آب
  • انجام ورزش تنفسی و یوگا
  • راه رفتن به مدت 20 تا 30دقیقه بعد از خوردن غذا
  • نخوابیدن پس از صرف وعده ی غذایی

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *