ویروس کرونا چند روز روی یک وسیله باقی می ماند؟

ویروس کرونا تا چه مدت روی سطح و لوازم باقی می ماند ؟

اگر ویروس کرونا مانند دیگر اعضای خانواده ویروس ها باشد، می تواند تا یک هفته روی اجسام زنده باقی بماند. طبق مطالعات انجام شده، هنوز مشخص نیست که آیا افراد مبتلا شده به ویروس کرونا در سال 2019، سطح اجسامی را که ویروس کرونا روی آن ها قرار گرفته بوده را لمس کرده بودند و بعد دستشان را داخل دهان، بینی و یا به چشمانشان زده بودند یا خیر.

ویروس کرونا شبیه سارس و مرس

در حقیقت اطلاعات کامل و دقیقی در این مورد در دسترس نیست اما محققان این ویروس را بسیار شبیه به ویروس سارس و مرس می دانند.

طبق مطالعات، مدارک و اسناد موجود در مورد ویروس های در انسان ها و حیوانات، محققان به این نتیجه رسیده اند که پاتوژن های انسان می توانند روی سطح باقی و در دمای اتاق تا 9 روز عفونی بمانند (به عنوان مثال ؛ ویروس سرخک می تواند تا دو ساعت روی سطح باقی بماند.)

ویروس کرونا جدید

عمر ویروس کرونا

البته که مدت زمان عمر ویروس کرونا بیشتر است اما به طور متوسط این خانواده از ویروس ها می توانند بین چهار تا پنج روز روی مواد مختلفی مثل آلومینیوم ، چوب، کاغذ، پلاستیک و یا شیشه زنده بمانند.

بعضی از این نوع ویروس ها، آن هایی هستند که باعث عفونت در حیوانات می شوند و بیش تر از 28 روز هم دوام خواهند آورد. طبق گفته پزشکان مختلف، دمای پایین و رطوبت بالای هوا می تواند طول عمر ویروس کرونا را افزایش دهد.

به طور کلی برای کاهش شیوع کرونا باید به دقت محیط را با محلول هایی که از هیپوکلوریت سدیم، اتانول، هیدروژن پرواکسید ساخته شده اند ، ضد عفونی کنید. این مواد ضدعفونی کننده می توانند برای ویروس های سارس و مرس هم مفید باشند.

کرونا ویروس جدید

ویروس های مختلف کرونا مورد تجزیه تحلیل و آنالیز قرار گرفته اند و نتایج نشان می دهد که بیشتر آن ها شبیه به هم هستند و هیچ کدام از آنها ویروس 2019-nCoV نیستند و هنوز تیم تحقیقاتی به این نتیجه نرسیده اند که آیا دست فرد بر اثر برخورد با بیمار مبتلا با کرونا یا لمس سطح آلوده می توانند به ویروس کرونا مبتلا شوند یا خیر.

ویروس مرس به راحتیِ ویروس کرونا، از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا نمی کند اما سارس بر اثر سرفه یا عطسه به فرد دیگر منتقل می شود. اگر ویروس روی سطح باقی مانده باشد و بعدا آن سطح توسط شخص لمس شود ، به او منتقل می گردد، حتی اگر چند روز گذشته باشد.

ویروس کرونا

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *