بهترین نحوه کاشت هسته مرکبات در گلدان + آموزش

مرحله ساده برای کاشت و رشد مرکبات در گلدان

کاشت هسته مرکبات باید در خاک پرلیتی که دارای کود گیاهی است انجام شود ، هسته پرتغال ، گریپ فروت و لیمو در جاهای روبازی که زمستانش حتی کمی سرد است خوب رشد می کنند. با اینکه رشد مرکبات در گلدان ها در شمال آسان نیست، اما این کار بسیار با ارزش است.

تصور کنید برداشت محصول خود را با لیمو ، لایم های خرس و پرتغال کوچک یا پرتغال فیلیپینی ؛ بله، آنها کمی به مراقبت نیاز دارند، اما مرکبات داخل خانه ارزش آن را دارد.

حتی اگر شما هرگز موفق به برداشت یک میوه نشوید، گیاهان مرکبات به سادگی برای گل های شگفت آور و با شکوه و شاخ و برگ زیبا و براق، ارزش رشد دارند پس برای رشد گیاهان مرکبات زرق و برق دار خود، این مراحل صحیح که در سحر بانو خواهیم گفت را دنبال کنید.

کاشت میوه در خانه

مراحل کاشت مرکبات در گلدان و مراقبت های لازم

بهترین نحوه کاشت هسته مرکبات در گلدان

مرحله 1:با انواع مختلف شروع کنید:

انواع مرکباتی که من در بالا گفتم، به خصوص برای کاشت کانتینر مناسب هستند، زیرا آنها به اندازه برخی از گزینه های دیگر بزرگ نمی شوند.

منبع گیاه بالغ یا نیمه بالغ از گلخانه ای است که متخصص مرکبات می باشد ، یک گیاهی را که در حال حاضر در گل یا میوه است خریداری نکنید اگر این کار را بکنید، چون گیاه به محل جدید خود متصل می شود ، احتمالا افت می کند و آسیب می بیند.

مرحله 2:انتخاب مکان مناسب:

بزرگترین اشتباهی که افراد هنگام رشد مرکبات در داخل گلدان ها مرتکب می شوند این است که در زمستان به اندازه کافی به آن نور نمی دهند.

یک اتاق بسیار روشن را انتخاب کنید و گیاه را از درب هایی که به طور مرتب باز می شوند نگه دارید و یا از نور در حال رشد استفاده کنید ، همچنین باید آن را از محل حرارتی دور نگه دارید.

نحوه پرورش مرکبات

نحوه کاشت مرکبات در گلدان و چگونگی پرورش و نگهداری آن

چگونگی کاشت و پرورش مرکبات در گلدان

مرحله 3:آب منظم مانند رطوبت مداوم:

خشکی طولانی مدت می تواند منجر به جوانه، گل و افتادن میوه شود با این حال، بیش از حد آب ندهید. بیش از حد آب دادن می تواند باعث پژمرده شدن و زرد شدن برگ ها شود ؛

در صورت امکان می توانید گیاه مرکبات خود را در آب فرو ببرید که آب را از داخل گلدان می کشد و سپس خاک به طور کامل آب را تخلیه می کند ، اطمینان حاصل کنید که پایه گلدان هرگز در آب نرفته باشد. 

مرحله 4:بازی گرده افشانی:

مرکبات تمایل دارند در زمستان شکوفه دهند، زمانی که گیاه در داخل است و هیچ حشره ای برای گرده افشانی گل ها در دسترس نیست ؛

اگر گیاه شما به گل می رسد در حالی که در داخل خانه است، از ابزار گرده افشانی الکتریکی برای انتقال گرده از گل به گل در هر گیاه استفاده کنید.این گام ضروری اغلب توسط کسانی که به رشد مرکبات در گلدان ها می پردازند، نادیده گرفته می شود.

پرورش لیمو در گلدان

نکات لازم و داستنی برای کاشت و پرورش مرکبات در گلدان

کاشت مرکبات در گلدان و نحوه نگهداری از آن

گام 5:آن را در تابستان دوست داشتنی بیرون از اتاق بگذارید:

در طول ماه های تابستان، گیاه مرکبات خود را خارج از منزل، داخل پاسیو یا تراس قرار دهید. قرار دادن گلدان به طوری که از صبح تا حدود یک بعد از ظهر نور خورشید را دریافت کند.

شما باید گیاه را در داغترین بخش از بعد از ظهر در سایه قرار دهید تا از سوختگی و استرس ناشی از گرما جلوگیری کنید ، آن را به طور منظم آبیاری کنید و از اجازه دادن به خشک شدن جلوگیری کنید. 

مرحله 7:کود:

در طول فصل رشد فقط (از اواخر ماه اسفند تا اوایل ماه مرداد)، از مایع و کود آلی – مانند جلبک دریایی، یا امولسیون ماهی – برای گیاه مرکبات خود هر دو سه هفته استفاده کنید.

در زمستان نباید رشد جدید داشته باشند، در زمستان کود ندهید. شما همچنین می توانید از اواخر ماه اسفند از یک مقدار کمی کود دانه ای ارگانیک برای افزایش رشد تازه در آغاز فصل استفاده کنید.

کود دهی گلدان

کاشت مرکبات در گلدان به چه شکل است؟

روش صحیح کاشت هسته مرکبات در گلدان

گام 7:جسورانه عمل کنید:

این کمک می کند تا آگاه باشید که، مانند بسیاری از گیاهان استوایی دیگر، مرکبات اغلب بسیاری از برگ های خود را از دست می دهند و زمانی که در ابتدای فصل یا در انتهای فصل جابه جا می شوند می ریزند این برگ ریختن طبیعی است.

این روش گیاهی برای تنظیم نورهای مختلف است ، برگ های جدید توسعه می یابند که برای سطوح نور جدید مناسب هستند فقط به گیاه وقت بدهید. 

گام 8:آن را به داخل ببرید:

در پاییز، زمانی که دمای شب به کم می شود، وقت آن است که گیاه مرکبات خود را به داخل خانه منتقل کنید ، مجددا بهترین مکان ممکن را انتخاب کنید و مراقب باشید که از انتخاب جای سرد اجتناب کنید.

کاشت پرتقال در گلدان

روش درست کاشت و نگهداری مرکبات در گلدان

آموزش دستورالعمل کاشت هسته مرکبات

1 – برای کاشتن مرکبات هنگامی که هسته آن ها را از میوه خارج کردیم هسته ها را می شوییم و هسته هر نوع مرکبات را جدا از هم نگه می داریم سپس آن ها را در گلدان هایی که انتهای آن سوراخ تخلیه آب دارد و از کود گیاهی و پرلیت پر شده است می کاریم . برای کاشتن این هسته ها می توانید از سینی کاشت نیز استفاده کنید و هر دانه را با فاصله 7.5تا 10 سانتی متری از هم بکارید.

2 – این گیاه به آب کمی احتیاج دارد بنابراین طوری آبیاری کنید که تنها خاک آن مرطوب شود سپس گلدان را در با نایلون پوشانه و در نورغیرمستقیم آفتاب می گذاریم و هر چند وقت یکبار به آن آب می دهیم و رویش دانه ها را چک می کنیم.در جه حرارتمناسب این گیاه 21 درجه ی سانتی گراد است ومدت جوانه زنی هسته ها 3 تا 6 هفته می باشد.

3- بعد از جوانه زدن هسته ها از اطراف ظرف بر می داری و آنرا در حایی که نور آقتاب غیر مستقیم بدان بتابد قرار می دهیم . هنگامی باید این گیاه را به گلدان بزرگتر منتقل کنیم که ارتفاع گیاه 15 سانتی متر باشد و 3 دسته برگ در آورده باشد.

مراقبت از گلدان مرکبات

آموزش کامل کاشت و پرورش مرکبات در گلدان

هنگامی که گیاه را به ظرف بزرگ می بریم ، گیاه روزانه به 4 ساعت نور مستقیم احتیاج دارد اما آب کمی نیاز دارد و به مقداری که خاک مرطوب شود. 2بار در ماه، کود رقیق شده از بهار تا پاییز به گیاهتان بدهید. برای نگهداری از گیاه در زمستان آن را درون گلدان بزرگ تر بکارید.

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *