نباید های نگهداری گوشت چرخ کرده در یخچال و فریزر

خطرات نگهداری گوشت چرخ کرده داخل یخچال و بیرون از فریزر

همانطور که میدانید گوشت قرمز یکی از مفیدترین مواد مغذی و می توان گفت یکی از بهترین منابع دریافت پروتئین محسوب می شود که حدوداً هفته ای دو یا سه بار در سبد غذایی خانواده های ایرانی گنجانده و مصرف می شود.

در ابتدای این بخش ازسحر بانو لازم است اشاره کنیم که دمایی که برای نگهداری گوشت قرمز تازه و گرم تا 72 ساعت نیاز است تقریباً 4 درجه سانتی گراد بالای صفر تعیین شده است اما چنانچه قصد نگهداری بیش از 72 ساعت را دارید بایستی آن را درون یخچال فریزری با دمای نزدیک منفی 18 درجه سانتی گراد قرار دهید. گوشت قرمزی که فاقد چربی است چنانچه در دما و شرایط متناسب نگهداری شود حدود یک سال قابل استفاده و مصرف است ولی همین گوشت اگر دارای چربی باشد بر اثر قرارگیری در مجاورت هوا و به علت اکسیده شدن چربی رنگ خود را از دست داده و مدت زمان ماندگاری اش کاهش پیدا میکند.

در ادامه این بخش پیشنهاد می کنیم توضیجات تکمیلی و کلیدی در خصوص اصول صحیح نگهداری گوشت قرمز را از زبان متخصص بهداشت مواد غذایی بخوانید.

اصول صحیح نگهداری گوشت قرمز

نخستین سوال از این متخصص این است که مناسب ترین راه برای نگهداری گوشت چیست؟

متخصصان تغذیه در مورد بهترین روش نگهداری گوشت معتقدند چنانچه قصد دارید به مدت طولانی گوشت را نگهداری کنید بایستی بلافاصله و با سردترین دما آن را منجمد کنید چراکه در این حالت میتوانید ارزش غذایی و کیفیت آن را حفظ کنید.

این انجماد سریع به چه نحوی باید انجام شود؟

برای اینکه در زمان بسیار کم این کار را انجام دهید کافی است بعد از خرید گوشت اقدام به تقسیم کردن آن به قطعات کوچک بکنید و سپس به طور کاملاً نازک داخل یک نایلون پلاستیکی آن را پهن کرده و در فریزر قرار بدهید توجه داشته باشید که هرچقدر اندازه و حجم گوشت بسته بندی شده کمتر و پهن تر و نازک تر باشد و دمای فریزر نیز کم باشد در این صورت گوشت قرمز به زودی یخ بسته و کیفیت بالای آن محفوظ می ماند.

کم حجم بودن بسته بندی گوشت چه اهمیتی دارد؟

چنانچه بسته بندی که کردید پرحجم و ضخیم باشد احتمال دارد که گوشت هایی که در مرکز بسته بندی قرار دارند یخ نزند و این اتفاق منجر می شود عمل فاسد شدن در مرکز بسته بندی رخ دهد و در نهایت به سایر قسمت ها انتشار پیدا کند و تغییر کیفیت گوشت را به دنبال داشته باشد.

لکه های سیاه و سفیدی که بعد از انجماد روی گوشت ظاهر می شوند نشانه چیست؟

چنانچه کیسه بسته بندی شما پارگی یا سوراخ داشته باشد امکان دارد آب سطح گوشت سریعاً بخار شده و لکه های سفیدی که سوختگی انجماد به آن می گویند روی بافت سطحی گوشت ظاهر شود ولی چنانچه پس از فریز کردن لکه های سیاه رنگ روی گوشت مشاهده کنید احتمال دارد آن گوشت دچار آلودگی قارچی شده است.

اصول صحیح نگهداری گوشت قرمز

چه چیزی علت این آلودگی قارچی می باشد؟

تغییرات دمایی و رطوبت فریزر در نتیجه باز و بسته کردن بیش از حد آن دلیل این اتفاق می باشد توصیه می کنیم چنانچه بعد از انجماد گوشت این لکه های سیاه را مشاهده کردید از خوردن آن گوشت خودداری کنید.

برای باز کردن یخ گوشت کدام روش بهتر است؟

اولین نکته ای که باید متذکر شویم این است که برخلاف انجماد که باید خیلی زود انجام شود ، باز شدن یخ گوشت منجمد بایستی به تدریج و خیلی آهسته انجام پذیرد تا قطرات آب موجود در گوشت به صورت سوزنی از آن دفع شده و بافت آن از هم پاره نشود و مواد مغذی که در آن وجود دارد به شکل خونابه از دست نرود.

آیا پیشنهادی برای از دست دادن دمای تدریجی دارید؟

بله. چندین روش بسیار مناسب از نظر بهداشتی و تغذیه برای باز شدن یخ گوشت وجود دارد.

روش اول :خارج کردن گوشت منجمد از فریزر و منتقل کردن آن 24 ساعت قبل از پخت به یخچال

روش دوم :یخ زدایی گوشت منجمد با استفاده از مایکروفر که هیچ مشکلی از نظر تغذیه ای برای آن وارد نمی کند.

روش سوم :به طور مستقیم گوشت یخ زده را داخل قابلمه قرار داده به شرطی که پیشتر تکی تکی و بسته بندی شده باشد.

روش چهارم :قرار دادن گوشت زیر شیر آب با دمای تقریبا 20 درجه سانتیگرادی و فشاری که کنده شدن اجزای ریز و اضافه گوشت را به دنبال داشته باشد.

زمان نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر چقدر است؟

هیچ مدت زمانی برای نگهداری گوشت چرخ کرده در فریزر وجود ندارد. به دلیل اینکه بافت چربی گوشت خرد شده و آنزیم هایی از آن آزاد میشود و همچنین دخیل بودن چند پرسه دستکاری در گوشت چرخ کرده به هیچ عنوان نباید آن را در فریزر نگهداری کرد.

اصول صحیح نگهداری گوشت قرمز

پس کسانی که طرفدار گوشت چرخ کرده هستند تکلیفشان چیست؟

برای آن دسته از افرادی که طرفدار گوشت چرخ کرده هستند توصیه می کنیم گوشت را به صورت تازه به تازه چرخ کنند و حداکثر تا 3 روز در یخچال قرار دهند و چنانچه چرخ کردن مداوم گوشت تازه برایشان مقدور نیست می توانند گوشتی که فریز کردند را از داخل یخچال خارج کرده و سپس چرخ کنند در هر حال به هیچ عنوان نباید گوشت چرخ کرده را فریز کرد.

پیش از قرار دادن گوشت در فریزر افزودن پیاز یا ادویه به آن مشکل ساز است یا نه؟

تمامی ادویه ها دارای خاصیت ضد میکروبی می باشند و به نظر نمی رسد افزودن آنها به گوشت مشکل ساز باشد ولی اضافه کردن پیاز به این ماده غذایی آن هم به مدت بیش از 2 یا 3 روز توصیه نمی شود چراکه قوام گوشت بخاطر داشتن پیاز از بین رفته و حالت لیز و لزجی به خود می گیرد.

در نهایت چه توصیه ای برای خوانندگان این مطلب دارید؟

مهمترین توصیه ای که می توان عنوان کرد این است که قبل از هر چیزی حتماً روی گوشتی که قرار است داخل فریزر بگذارید حتماً تاریخ قرار دادن آن را با یک ماژیک مناسب روی کیسه بسته بندی شده درج کنید و همچنین آن دسته گوشت هایی که خیلی قبل تر یخ زده کردید را زودتر استفاده کنید تا همیشه به گوشت های با کیفیت دسترسی داشته باشید و همچنین باید بدانید که باز و بسته کردن زیاد درب فریزر دما و رطوبت داخل آن را مدام تغییر می دهد و برای گوشت قرمز مشکل ایجاد می کند بنابراین حتی الامکان از انجام آن خودداری کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که محل مناسبی برای نگهداری گوشتهای تازه خود در یخچال تعبیه کنید تا خونابه آن به روی سایر مواد غذایی نریخته و آلودگی های احتمالی به آن ها نفوذ پیدا نکند.

و در آخر باید بدانید چنانچه تمامی اصول و شرایط نگهداری گوشت را به طور صحیح رعایت کرده باشید مشکلاتی همچون تخریب پروتئین و یا سایر مواد مغذی در مورد این ماده غذایی به وجود نخواهد آمد.

منبع : نمناک

گرد آوری در ک سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *