خواص و فواید بی نظیر جویدن آدامس برای سلامتی

جویدن آدامس خوب یا بد؟ چه فوایدی جویدن آدامس برای سلامت بدن دارد؟

هزاران سال است که مردم مشغول جویدن آدامس هستند T ابتدا از صمغ اصلی از شیره درخت مانند درخت صنوبر یا مانیلکارا ساخته شده بود اما اکثر آدامس های مدرن از لاستیک های مصنوعی ساخته می شوند. این بخش از سلامت سحر بانو فواید سلامتی و خطرات بالقوه آدامس را بررسی می کند.

جویدن آدامس

جویدن آدامس چه فوایدی دارد؟

آدامس چیست؟ ترکیبات آن چیست؟

آدامس، نرم و لاستیکی است که برای جویدن طراحی شده است، نه قورت دادن.دستور العمل هایی برای این کار می تواند بین برندها تغییر کند، اما همه آدامس ها این مواد اولیه زیر را دارند:

صمغ: پایه غیر قابل هضم و لاستیکی که آدامس دارد، کیفیت جویدنی اش است.

رزین: معمولاًبرای محکم شدن و نگه داشتن آدامس اضافه می شود.

پرکننده ها: پرکننده هایی مانند کربنات کلسیم یا تالک، برای دادن بافت آدامسی مورد استفاده قرار می گیرند.

مواد نگهدارنده : این ها برای افزایش طول عمر آدامس اضافه می شوند. رایج ترین انتخاب یک ترکیب آلی به نام هیدروکسی تورولین است.

نرم کننده ها: این ها برای حفظ رطوبت و جلوگیری از سفت شدن آدامس استفاده می شوند.می توانند از موم هایی مانند پارافین و یا روغن های گیاهی استفاده کنند.

شیرین کننده ها: آدامس های بدون قند از الکل های شکری، مانند زایلیتولیا و شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام استفاده می کنند.

طعم دهنده ها: اضافه کردن طعم مورد نظر.آن ها می توانند طبیعی یا مصنوعی باشند.

اکثر تولید کنندگان آدامس، مواد اولیه دقیق خود را مخفی نگه می دارند. آن ها اغلب به ترکیب ویژه خود از صمغ، رزین، پرکننده، نرم کننده ها و آنتی اکسیدان ها به عنوان “پایه” اشاره می کنند.تمام موادی که در پردازش آدامس مورد استفاده قرار می گیرند، باید “خوراکی” باشند و برای مصرف انسان مناسب باشند.

ترکیبات آدامس

آدامس از چه موادی ساخته می شود؟

آیا مواد موجود در آدامس بادکنکی ایمن هستند؟

به طور کلی جویدن آدامس، ایمن در نظر گرفته می شود با این حال، برخی از برندها حاوی مقادیر کمی از مواد مضر هستند حتی در این موارد، مقادیر معمولاً بسیار پایین تر از مقادیر مورد نظر برای آسیب هستند.

هیدروکسی تورولین باتلاقی:

یک آنتی اکسیدانی است که به بسیاری از غذاهای فرآوری شده به عنوان نگهدارنده اضافه می شود. این کار مانع جلوگیری از فاسد شدن چربی ها می شود.استفاده از آن بحث برانگیز است، چرا که برخی مطالعات بر روی حیوانات نشان داده اند که دوزهای بالایی از این ماده می توانند باعث سرطان شوند.با این وجود، در دوزهای پایین حدود 0.11 میلی گرم در هر کیلو گرم (0.25 میلی گرم در هر کیلوگرم)، به طور کلی توسط FDA و EFSA ایمن تلقی می شود.

دی اکسید تیتانیوم:

دی اکسید تیتانیوم یک افزودنی غذایی رایج است که برای سفید کردن محصولات بکار می رود و به آن ها بافت صافی می دهد برخی مطالعات بر روی حیوانات مقادیر بسیار بالایی از دی اکسید تیتانیوم را با سیستم عصبی و آسیب ارگان در موش های صحرایی مرتبط می دانند با این حال، مطالعات نتایج متفاوتی ارایه کرده اند و اثرات آن در انسان ها نسبتاً ناشناخته هستند.در حال حاضر مقدار و نوع دی اکسید تیتانیوم که در معرض مواد غذایی قرار دارند، به طور کلی ایمن تلقی می شوند با این وجود، تحقیقات بیشتری برای تعیین حد مصرف ایمن مورد نیاز است.

آدامس های بادکنکی

ترکیبات مضر آدامس چیست؟

آسپارتام:

آسپارتام یک شیرین کننده مصنوعی است که عموماً در غذاهای عاری از شکر یافت می شود.این ماده به شدت بحث برانگیز است و ادعا می شود که باعث بروز مشکلاتی از سردرد، تا چاقی و سرطان می شود.

با این حال، در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که آسپارتام موجب سرطان یا افزایش وزن می شود.

نکته :

جویدن آدامس با هر گونه عوارض سلامتی جدی مرتبط نیست، اما مواد غذایی اضافه شده به برخی از انواع آدامس جویدنی بحث برانگیز است.

خواص و فواید جویدن آدامس

1.برای بدن و ذهن عالی می باشد:

اکنون که ما به طور فزاینده ای به فن آوری تکیه می کنیم، به راحتی با تمام مقالات و تصاویر به صورت آنلاین پریشان می شویم با این حال، یک آدامس را در دهان بگذارید تا به شما کمک کند بیشتر تمرکز کنید.

تکرار و جویدن یکنواخت به ذهن افراد کمک می کند هوشیار باشند؛ تحقیقات نشان داده اند افرادی که آدامس می جوند، زمان واکنش سریع تر و توانایی فوق العاده ای برای به یاد آوردن حقایق با توجه به مطالعه نشان داده اند.

خواص و مضرات جویدن آدامس

تاثیر جویدن آدامس بر سلامت ذهن و بدن

خاصیت های باورنکردنی جویدن آدامس

2: جلوگیری از داشتن دهان خشک:

از آنجا که آدامس جویدن می تواند به تحریک کردن غدد شما برای تولید بزاق بیشتر کمک کند، روش بسیار خوبی برای درمان اثرات دهان خشک است.آدامس های زیادی وجود دارند که ساده، عاری از قند هستند و می تواند بدن شما را بهتر کند – بنابراین یک تکه آدامس بردارید و بجوید.

3:محافظت و سفید شدن دندان ها:

جویدن آدامس، تولید بزاق را نیز افزایش می دهد که به شستن ذرات غذا کمک می کند و می توانند بین دندان ها را آلوده کنند با این حال، آدامس شیرین می تواند به طور بالقوه اثرات منفی بر روی دندان داشته باشد و هر کسی که درد فک را تجربه میکند، باید از جویدن آدامس خودداری کند.

سفید شدن دندان ها

سفید شدن دندان ها با جویدن آدامس

جویدن آدامس چه فوایدی دارد؟

4:شما را آگاه و بیدار نگه می دارد:

جویدن آدامس زمانی واقعاً ماهیچه های صورت شما را تحریک می کند این باعث افزایش جریان خون در اطراف بدن می شود، چون این یک واکنش بدنی ارادی، مانند پلک زدن نیست.جریان خون، حالت آماده باش شما را حفظ خواهد کرد و زمانی که کاری طولانی و خسته کننده مانند رانندگی در مسافت های دور انجام می دهید، متمرکزتان خواهد نگه داشت.

5:کنترل وزن :

آدامس بدون شکر یک روش عالی برای جلوگیری از نیاز به خوردن غذا است، چون به عنوان یک اسنک غذای عاری از کالری عمل می کند که می توانید ساعت ها آن را بجوید.آن ها هم چنین بر خستگی و اعتیاد بسیار موثر هستند و باعث می شوند که مقاومت در برابر وعده های ناسالم آسان تر شود.

اگر چه این کار به شما کمک نخواهد کرد که وزن قابل توجهی به تنهایی از دست بدهید، اما می تواند به شما کمک کند تا وعده های کمتری بخورید که منجر به عادت های سالم تر خواهد شد.

کنترل وزن

جویدن آدامس مفید برای کاهش وزن

فواید بی نظیر جویدن آدامس برای سلامتی

6: نفس تازه و خوشبو :

زمانی که نیاز دارید نفس خود را تازه کنید، اما یک مسواک را دم دست ندارید، آدامس آسان ترین و موثرترین راه است.طعم نعناع در اغلب آدامس ها هر بوی ناخوشایند را پوشش می دهد، در حالی که بزاق اضافی به پاک کردن هر غذای اضافی که می تواند موجب بوی عجیب و غریب شود، کمک می کند.

7:تقویت حافظه:

توانایی ذکر شده در متن بالا برای بهبود تمرکز ما نیز می تواند به حافظه کوتاه مدتمان کمک کند.جویدن همچنین جریان خون را بهبود می بخشد، چون ماهیچه هایتان درگیر هستند، بنابراین به این معنی است که خون بیشتری به مغز تزریق می شود!

خاصیت آدامس جویدن

بهبود تمرکز و حافظه با جویدن آدامس

خواص عالی جویدن آدامس برای دستگاه گوارش

8: بهبود هضم و گوارش:

این را اشتباه نگیرید – یک بار جویدن آدامس به سیستم گوارشی شما کمک نمی کند اما بزاق دهانتان که از جویدن آدامس تولید می شود، اسید را در معده شما ایجاد می کند این کار به هضم غذا در بدن شما کمک می کند.

9:مبارزه با رفلکس اسید معده:

آدامس نعناع یک روش قدیمی برای درمان تهوع است.عطر موجود در آدامس های استاندارد به التیام احساس سرگیجه کمک می کند، در حالی که بزاق دهان می تواند به دفع مواد غذایی که می تواند در وهله اول موجب آن شود، کمک کند.

جویدن آدامس برای معده

فایده جویدن آدامس برای معده و هضم بهتر غذا

فواید شگفت انگیز جویدن آدامس

10:ترک اعتیاداتی خاص:

جویدن آدامس می تواند راه خوبی برای پرت کردن حواستان از نیاز به سیگار کشیدن با نوع متفاوتی از نیاز دهانی باشد.همچنین انواع مختلفی از آدامس نیکوتینی وجود دارد که شما می توانید برای کمک به کم کردن انگیزه خود برای کشیدن سیگار از آن ها کمک بگیرید.هم چنین به سیر کردن ولع و نیاز غذا کمک می کند که به سختی می توان آن را بیان کرد.

11:مبارزه با استرس :

برخی مطالعات نشان داده اند که آدامس جویدن هورمون استرس را کاهش می دهد.

خواص جویدن آدامس

کاهش هورمون استرس با جویدن آدامس

12: خلاص شدن از شر “کرم گوش”:

اگر چه این قطعاً مهم ترین شیوه پزشکی نیست، اما چیزی است که تقریباً همه ما در یک زمان متحمل شده ایم.”کرم گوش” زمانی است که یک آهنگ در سرتان گیر می کند و مدام مشغول خواندن و فکر کردن به آن و یا خواندن شعر خاصی می شوید.

مطالعات نشان می دهند که بخش های مشابهی از مغز شما که آهنگی را تکرار می کند، توسط جویدن مکرر آدامس، گیج می شوند – بنابراین می توانید آن آهنگ را از سرتان بیرون بیاورید!

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *