راهنمای خرید سوغاتی مناسب از کربلا

بهترین سوغاتی کربلا چیست؟

مردم شهرهای مقدس عراق، مخصوصاً کربلا و نجف، تعطیلات مذهبی و ایام سوگواری را فرصتی مناسب برای کسب درآمد می بینند. هر ساله بیش از 15 میلیون نفر از مسلمانان سراسر جهان، به ویژه ایران، برای زیارت عتبات عالیات به عراق سفر می کنند. مردم عراق چه کسب و کار و مغازه داشته باشند یا نداشته و دست فروش باشند، در این ایام می توانند جیب خود را از پول هایی که زوار برای خرید سوغات خرج می کنند پر کنند. فروشندگان کربلا وقتی نوبت به فروش اجناس خود به زائرین می رسد قیمت ها را تا سه برابر افزایش می دهند.

سرازیر شدن سیل زائران به شهر جنوبی عراق یعنی کربلای معلی در زمان تعطیلات مذهبی مهم برای مردم این شهر فصل درآمدزایی به حساب می آید. در ایام سوگواری یا اعیاد مذهبی خیابان های کربلا مملو از زوار است و کاروان های مذهبی زوار را به اقصی نقاط شهرهای مذهبی و اماکن زیارتی راهنمایی می کنند تا هم زیارت کنند و هم برای عزیزان خود از این سرزمین های مقدس سوغات بخرند.

اما از حق نگذریم!… تمام فعالیت ها و اموری که در کربلا انجام می شود معنوی و روحانی نیست. کربلا شهری است که فقط می خواهد از گردشگران مذهبی و زواری که از اقصی نقاط جهان به زیارت حرم مطهر امام حسین (ع)، حضرت ابالفضل (ع) و دیگر اماکان متبرکه می آیند، مخصوصاً در ایام اربعین، حسابی کسب درآمد کند. پس از روز عاشورا، روز اربعین یکی از روزهای مهم در دنیای تشیع است که مردم برای سوگواری امام حسین (ع) گاهی در قالب کاروان های پیاده راهی کربلا می شوند. زوار حدود 10 روز در عتبات عالیات، کربلا، نجف، سامرا و کاظمین اقامت خواهند کرد.

و اما در مورد کسبه کربلا… برخی از فروشندگان دوره گرد و دست فروشند و برخی مغازه دار و صاحب ملک تجاری. بسیاری از فروشندگان دوره گرد نیز از شهرهای دیگری مانند نجف یا شهرهای دورتری مانند بابِل به کربلا می آیند تا کالاهای خود را بفروشند و پول دربیاورند. گاهی اوقات نیز بدون هیچ هزینه ای به دستور مقامات عراق و سازمان زیارت عتبات خدمات رایگان به زوار ارائه می دهند، مثلاً برای آنها محل استراحت، غذا یا نوشیدنی در مواکب مشخصی مهیا می کنند.

برخی از فروشندگان به زاور چیزهایی که نیاز دارند را می فروشند؛ چیزهایی مانند پرچم، روسری، کفش، جوراب یا دمپایی. برخی دیگر نیز سوغات یا اسباب بازی می فروشند تا زوار دست خالی به خانه باز نگردند. بعضی از زوار بر این باورند با این که همان کالایی که از دست فروشان می خرند را دقیقاً می توانند از شهر یا کشور خودشان هم تهیه کنند اما چیزی که از کربلا می خرند به نوعی متبرک است و برایشان خوش یمن خواهد بود.

فروشندگانی که فرصت طلب هستند یک جا ساکن نمی شوند تا انتظار مشتری را بکشند. آنها در جاده ها و مسیرهای عبور زوار مدام در حرکتند و بساط خود را دقیقاً در همان جاهایی پهن می کنند که محل ورود زوار به کربلا و نجف اشرف است.

چهارراه ها و تقاطع ها بهترین مکان ها برای فروش است. بسیاری از فروشندگان از مسیری که جاده طویریج به کربلا می رسد، یعنی در تقاطع ابراهیمیه، بساط خود را پهن می کنند. هر چه را که فکر می کنید در بساط فروشندگان دوره گرد پیدا می شود. از اسباب بازی تا گل، عطرها و اسانس های مذهبی، روسری، لباس، پرچم و حتی کاپشن. نوحه و آهنگ های مذهبی نیز از طریق بلندگوها پخش می شود تا زواری که در حال عبورند در صورت تمایل سی دی های آنها را تهیه کنند.

چه سوغاتی از کربلا بخریم؟

  • پودر معطر بخور و دستگاه بخور عود که رایحه های متفاوت و خوبی دارد، هوای محیط را خیلی گرم و مثبت می کند و آرام بخش است.
سوغاتی کربلا

سوغاتی مناسب کربلا

رومیزی، رو مبلی، رو تختی و قالیچه در طرح ها، رنگ ها و کیفیت های مختلف

کیف دوشی و کیف دستی چرم دست ساز، اجناس آنتیک، صنایع دستی و عتیقه مثل گلدان، جاشمعی، ظروف باکیفیت از بازار شورجه

سوغاتی کربلا

سوغاتی مناسب کربلا

سوغاتی کربلا

سوغاتی مناسب کربلا

سوغاتی کربلا

سوغاتی مناسب کربلا

سوغاتی کربلا

سوغاتی مناسب کربلا

دشداشه که لباس بلندی تا روی پا است و پر از نقش و نگارهای سنتی و زیبای دست دور یا چاپی است. دشداشه یکی از لباس های سنتی در عراق است که بسیار از فرهنگ های خاورمیانه را جذب خود می کند و سوغات بسیار شگفت انگیزی است. روغن ها، اسانس ها و عطرهای طبیعی؛ پر طرفدارترین اسانس ها اسانس گل رز و یاس است که در ویال های کوچک و جیبی ریخته می شوند تا بر بدن مالیده شوند.

شیرینی، میوه های خشک و آجیل؛ شیرینی های اینجا تقریباً شبیه ترکیه است و در بقیه کشورهای عربی نیز چنین شیرینی هایی رواج دارد که خیلی ظاهر زیبا، خوشمزه و هوس برانگیزی دارند. علاوه بر این تاریخ انقضای آنها نیز طولانی است. هر نوع آجیل و مغزی که می خرید یادتان باشد که عراق مهد شیرینی جات و تنقلاتی است که با خرما تهیه می شوند و بیشتر آنها حاوی خرما و ادویه های گرمی مانند دارچین، زنجبیل و ادویه های خاص عربی هستند.

سوغاتی کربلا

سوغاتی مناسب کربلا

آثار هنری، صنایع دستی و کتاب؛ نقاشی های روغنی، مجسمه ها و تابلوهای پلی استر، فلزات کنده کاری شده، تصاویر مذهبی و مقدس از دیگر چیزهایی هستند که می توان از کربلا خرید.

سوغاتی کربلا

سوغاتی مناسب کربلا

سوغاتی کربلا

سوغاتی مناسب کربلا

سوغاتی کربلا

سوغاتی مناسب کربلا

سوغاتی کربلا

سوغاتی مناسب کربلا

حلقه های نقره با نگین های سنگی برای مردان؛ مردانی که عاشق حلقه های نقره با سنگ های تزیینی بزرگ هستند دست خالی از این بازار باز نمی گردند. هر سلیقه ای که داشته باشید می توانید حلقه نقره مخصوص خودتان را پیدا کنید. زیرا یافته های علمی حاکی از آن است که طلا برای مردان مضر است.

سوغاتی کربلا

سوغاتی مناسب کربلا

طلا برای زنان؛ با این که طلا برای مردان مضر است اما برای زنان نیست! کربلا معدن طلاست. اگر از هر زنی بپرسی که چرا طلا می خری، خواهد گفت که “برای زیبایی و ذخیره پول”. تقریباً تمامی زنان عرب طلا بر دست و گردن خود دارند و هر که وارد بازار طلای کربلا می شود، چشمانش از برق طلا خیره شده و ناخودآگاه برای خرید وسوسه می شود.

سوغاتی کربلا

سوغاتی مناسب کربلا

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *