علائم افسردگی | نشانه های افسردگی شدید

نشانه های افسردگی و راه حلی برای درمان

افسردگی و بروز علائم افسردگی یکی از شایعترین اختلالاتی است که کارکرد روزانه فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. افسردگی به احساس غم و تجربه ی مشکلات و بحران های زندگی محدود نمی شود و به تشخیص زود هنگام و اقدامات درمانی نیاز دارد. چنانچه علائم و نشانه های افسردگی در مراحل اولیه اش تشخیص داده شود، شخص می تواند با تغییر سبک زندگی، استفاده از جلسات روان درمانی و روانشناسی راحت تر بهبود پیدا کند.اما اگر در مراحل اولیه این بیماری تشخیص داده نشود؛ پیامد های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

از جمله این پیامد ها می توان به مختل شدن زندگی روزمره، ابتلا به اختلال دو قطبی، درگیر شدن با عوارض دارو های ضد افسردگی، درمان های طولانی و دشوار اشاره داشت. در ادامه این مقاله به توضیح کامل علائم و نشانه های افسردگی شدید و روش های تشخیص و درمان افسردگی می پردازیم. برای تشخیص تخصصی علائم افسردگی کلیک کنید.

آمار نشانه ها و علائم افسردگی شدید در ایران

آمار و ارقام در ایران حاکی از شیوع روز افزون افسردگی در کشور است. بر اساس آمار انتشار یافته توسط وزارت بهداشت، بیش از 12 درصد مردم ایران دچار افسردگی شدید هستند. به طور میانگین هر فردی حداقل یک بار در زندگی اش این وضعیت را تجربه می نماید؛ اما افسردگی برای بسیاری از افراد جامعه یک چرخه تکرار شونده دارد. در صورت عدم درمان، علائم افسردگی در هر دوره نسبت به قبل شدید تر خواهد شد.

ادامه پیدا کردن افسردگی، فرد را با مشکلات روحی و جسمی مانند بی انگیزگی، کاهش و عدم تمرکز، علائم اضطراب و استرس دائمی، وسواس فکری، انواع فوبیا، اختلالات شخصیت، تنهایی، پرخاشگری، بی انگیزگی، اعتیاد، مشکلات و اختلالات جنسی ، حمله پانیک و… مواجه خواهد کرد. افراد مبتلا به افسردگی حتی ممکن است به درجه ای از ناامیدی در زندگی برسند که دست به خودکشی بزنند. این در حالی است که شناخت علائم و نشانه های افسردگی نقش به سزایی در پیشگیری و جلوگیری از وخامت این بیماری دارد.

علائم و نشانه های افسردگی

افسردگی

افسردگی مانند سایر اختلالات روانی دارای نشانه ها و علائمی است؛ که روند عادی زندگی را مختل می کند. با شناخت علائم افسردگی شدید همانطور که پیش تر ذکر کردیم، می توانید تا حد زیادی از بروز مشکلات و وخامت این بیماری جلوگیری کنید. با دریافت مشاوره روانشناسی می توانید از پیشروی و مزمن شدن بیماری جلوگیری کنید. معیارها و نشانه های افسردگی عبارتند از :

1 – خلق و خوی افسرده

افراد افسرده همواره احساس خستگی و کسلی شدید دارند. در فکر کردن بسیار کند می شوند و قادر به انجام کارهای روزمره خود نیز نیستند. بسیار زود عصبانی می شوند و کوچکترین حرکات اطرافیانشان سبب ناراحت شدن این افراد می گردد. در برخی موارد فرد احساس بدی نسبت به خانه خود پیدا می کند و تمایلی برای بازگشت به خانه ندارد. 

2 – بی علاقگی یا لذت نبردن از فعالیت هایی که معمولاً لذت بخش و جالب اند

افراد مبتلا به افسردگی علاقه ای به انجام فعالیت های عادی و روزمره خود ندارند و احساس خوشی یا لذت را تجربه نمی کنند. این افراد حتی دچار بی انگیزگی می شوند و تمایل خود را به تفریح، مهمانی و… از دست می دهند. 

3 – حس خودکم بینی یا احساس گناه بیش از حد و نامتناسب

مبتلایان به بیماری افسردگی همواره در فکر کمبود ها و ناکامی هایشان در زندگی هستند و احساس گناه و درماندگی شدید می کنند. افکاری مانند (من به هیچ دردی نمی خورم) یا (دنیا خیلی جای بدیه) بر افکار و ذهن این افراد چیره می گردد. این افکار معمولا پس از شکست عشقی، شکست عاطفی، طلاق یا ناکامی در روابط عاطفی در افراد به وجود می آید.

4 – داشتن ایدۀ خودکشی به طور مکرر، خواه با نقشه یا بدون نقشۀ دقیق یا با اقدام به خودکشی

افسردگی سبب می گردد که فرد دیگر احساس خوشایندی نسبت به زندگی و آینده خود نداشته باشد. همین امر سبب می گردد تا به دنبال افکار و نگرش های منفی بروند. به همین دلیل بارها شاهد خودکشی بیماران مبتلا به افسردگی بوده ایم. حتما در چنین مواقعی مسئله را جدی بگیرید و از یک فرد متخصص در زمینه افسردگی مشاوره بگیرید.

5 – مشکلات خواب. ممکن است به شکل بی خوابی یا پرخوابی بروز کند

بسیاری از بیماران مبتلا به افسردگی با تغییر الگوی خواب مواجه هستند. تغییر الگوی خواب به شکل بی خوابی و گاهی به شکل خواب زیادتر از حد معمول بروز می کند. یکی از علائم افسردگی شدید بی خوابی در شب می باشد. این افراد معمولا و حتی در طول روز احساس شدید خواب دارند ولی هر چقدر که تلاش می کنند موفق نمی شوند تا یک خواب راحت داشته باشند. به همین علت دائما احساس سنگینی سر و عدم تمرکز حتی بر روی ساده ترین موضوعات در این افراد مشاهده می شود. 

6 – آشفتگی یا کندشدن روانی – حرکتی

بسیاری از مبتلایان به بیماری افسردگی به لحاظ قوای جسمانی بسیار تحلیل می روند یا دچار بی قراری حرکتی می شوند مثلا صبح خیلی زود بیدار می شوند و ساعت ها در اتاق قدم می زنند. افراد افسرده حالت سردرگمی دارند. در یک لحظه تصمیم به بیرون رفتن از خانه می گیرند و در لحظه بعد از بیرون آمدن خود پشیمان می شوند و به خانه باز می گردند.

7 – مشکلات اشتها که هم به شکل بی اشتهایی و کاهش وزن و هم بالعکس

بعضی اوقات مبتلایان به افسردگی در قالب مکانیسم مقابله ای، به کم خوری یا پرخوری بیش از حد روی می آورند، این تغییرات اشتها می تواند به کاهش یا افزایش وزن شدید منجر شود.

8 – مشکلات تمرکز

بسیاری از بیماران مبتلا به افسردگی حاد قادر به تمرکز نیستند. گاهی این افراد در زمان خواندن روزنامه و یا دنبال کردن یک سریال تلویزیونی و حتی تصمیم گیری نیز دچار مشکل می شوند. حتی تصمیمات بسیار ساده و پیش پا افتاده زندگی برایشان بسیار سخت است.

9 – احساس روزانه خستگی یا فقدان انرژی

این افراد معمولا در طول روز احساس خستگی شدید می کنند. در فکر کردن کند می شوند و قادر به انجام فعالیت های عادی روزمره نیستند. خستگی و گوشه گیری در افسردگی یکی از شایع ترین علائم است. 

نشانه ها و علائم افسردگی شدید

تشخیص علائم افسردگی شدید بسیار پیچیده است و نمی توان به همین 9 معیار تشخیص که در بالا ذکر شد بسنده کرد. افسردگی بخشی از اختلال دوقطبی همراه با سایر بیماری های روانی است، اما اینکه فرد افسرده علائم خود را چگونه توصیف می کند بستگی به محل زندگی و ریشه فرهنگی وی دارد. در جوامع شرقی افراد مبتلا به بیماری افسردگی معمولا درباره درد های جسمی خود حرف می زنند. اما در جوامع غربی معمولا به حالات یا احساساتشان اشاره دارند. به همین دلیل تشخیص نشانه های افسردگی  به هیچ وجه کار آسانی نیست.

علل بروز علائم و نشانه های افسردگی در افراد

افسرده شدن

بروز افسردگی در افراد تنها به یک علت خاص محدود نمی شود. گاهی این اختلال به علت ناملایمات زندگی، بیماری های جسمی یا سایر عوامل محرک بروز می کند، با این حال ممکن است ناگهانی و بدون اینکه با هیچ یک از این عوامل در ارتباط باشد ظاهر گردد. دانشمندان معتقند که عوامل بسیار زیادی در بروز این بیماری تاثیر گذار است، از جمله علل بروز نشانه های افسردگی شدید می توان به تروما، ژنتیک، شرایط زندگی، ساختار مغز، سایر شرایط پزشکی، مواد اعتیادآور و… اشاره داشت.

1 – علائم افسردگی ناشی از تروما

ضربه روحی یا تروما در سنین بسیار کم می تواند به تغییرات دراز مدت در نوع عملکرد و واکنش مغز نسبت به ترس و استرس منجر شود. به همین دلیل است که این تغییرات مغزی، احتمال بروز افسردگی در افراد دارای سابقه تروما در دوران کودکی را افزایش می دهد.

2 – نقش ژنتیک در بروز علائم افسردگی

در برخی از موارد مشاهده شده که اختلالات خلقی و افکار خودکشی گرایانه ممکن است زمینه ژنتیکی داشته باشند، توجه داشته باشید که ژنتیک تنها یک عامل از عواملی است که احتمال ابتلا به افسردگی را زیاد می کند. 100 درصد ژن های دوقلوهای همسان با یکدیگر مشابه هستند. در حالی که احتمال اینکه هر دو نفر آنها به بیماری افسردگی دچار گردد کمتر از 30 درصد است. علائم و نشانه های افسردگی شدید در افرادی که زمینه ژنتیکی دارند معمولا در سنین پایین تر ظاهر می شود. توجه داشته باشید که علاوه بر عامل ژنتیک همراه شدن آن با عوامل دیگری مانند اتفاقات و شرایط نامطلوب زندگی نیز در ابتلای این افراد به افسردگی بی تاثیر نیست.

3 – شرایط زندگی عاملی بر افزایش نشانه های افسردگی

وضعیت مالی، محل زندگی، روابط اجتماعی، وضعیت تاهل و … از جمله عواملی هستند که در بروز افسردگی در افراد تاثیر گذارند. اما بر اساس فرضیه ای دیگر، می توان افسردگی را عامل بروز شرایط نامساعد زندگی دانست. مثلا شیوع افسردگی در افراد بی خانمان بیشتر است، اما در برخی موارد نیز احتمال دارد که افسردگی سبب آوارگی این افراد شده باشد.

4 – نشانه های افسردگی ناشی از ساختار مغز

مطالعه ی تصاویر مغزی نشان دهنده کاهش فعالیت لوب پیشانی مغز در مبتلایان به افسردگی است. همچنین الگوی مغزی این افراد هنگام خواب متفاوت است. به علاوه افسردگی در طرز پاسخگویی غده ی هیپوفیز و هیپوتالاموس نسبت به تحریکات هورمونی تغییر ایجاد می کند.

5 – سایر شرایط پزشکی موثر بر نشانه های افسردگی

احتمال ابتلا به بیماری افسردگی در افرادی که سابقه ابتلا به اختلالات خواب، درد مزمن، اضطراب یا بیش فعالی(adah)  دارند بیشتر است. همین نشانه های جسمانی افسردگی آن ها را وادار به مراجعه به متخصص می کند.

6 – مواد مخدر

 اعتیاد به مواد مخدراحتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد. حتی بر خانواده فرد نیز تاثیر می گذارد و احتمال ابتلای سایر اعضای خانواده فرد معتاد به بیماری افسردگی نیز افزایش می دهد. 

علائم و نشانه های افسردگی شدید در جنسیت و سنین مختلف

افسردگی مختص گروه خاصی نیست و در تمامی سنین، نژاد، اقوام و طبقات اجتماعی-اقتصادی چه در زنان و چه در مردان بروز پیدا می کند. بسیاری از افراد دچار افسردگی پنهان هستند، چرا که نحوه بروز علائم افسردگی در هر کس تفاوت دارد.

1 – افسردگی در مردان

با توجه به ویژگی ها و صفات مردان، مردان از افسردگی خود بیشتر شرمنده و خجالت زده می شوند و به همین دلیل سعی می کنند که بیماری و شرایط سخت زندگی خود را از همه پنهان کنند و در برابر این بیماری و شرایط بد تاب بیاورند یا به قول خودشان با مصرف مواد مخدر خود درمانی کنند. عدم درمان و رسیدگی به افسردگی در مردان می تواند پیامدهای فاجعه باری داشته باشد، چرا که آمار خودکشی هایی که نهایتا به فوت ختم می شود در مردان بسیار بیشتر است. از جمله عوامل زمینه ساز افسردگی در مردان می توان به ناکامی های زندگی، خیانت، طلاق، احساس تنهایی و… اشاره داشت.

2 – افسردگی در زنان

عوامل مختلفی از جمله بیولوژیک باروری، ژنتیک، تغییرات هورمونی و روابط بین فردی در ابتلای زنان به افسردگی نقش زیادی دارد. بسیاری از زنان در دوران قاعدگی از لحاظ احساسی و جسمی بسیار ضعیف می شوند ( سندروم پیش از قاعدگی )، تغییرات رفتاری مثل احساس افسردگی و تحریک پذیری را تجربه می کنند. عده زیادی از زنان افسرده علائم و نشانه های شدیدتری در دوران قاعدگی تجربه می کنند. بسیاری از زنان باردار به افسردگی پس از زایمان دچار می شوند. علائم افسردگی شدید در زنان در فاصله زمانی کمی پس از وضع حمل بروز می یابد. این وضعیت موجب اضطراب، بی خوابی، گریه یا افکاری مانند آسیب رساندن به خود یا نوزاد می شود.

3 – علائم و نشانه های افسردگی شدید در سالخوردگان

افسردگی در افراد سالخورده معمولا درمان نشده باقی می ماند، چرا که بسیاری از افراد، افسردگی را یکی از پیامدهای طبیعی افزایش سن و یک واکنش طبیعی در مقابل مسائل جسمی، روحی و اجتماعی مرتبط با سالخوردگی می دانند. سالخوردگان برای درمان افسردگی خود اقدام نمی کنند. نشانه ها و علائم افسردگی شدید در افراد سالخورد بسیار با علائم افسردگی شدید در جوانان متفاوت می باشد. از جلمه علائم و نشانه های افسردگی شدید در سالخوردگی عبارتند از اختلالات حافظه، دردهای مبهم، توهم، فشار خون، سکته می باشد. یکی از علل اصلی افسردگی در افراد سالخورده، سندروم آشیانه خالی می باشد.

4 – علائم و نشانه های افسردگی شدید در کودکان و نوجوانان

تمامی انسان ها در مقطعی از دوران کودکی و جوانی خود به طور طبیعی با بحران های احساسی مواجه می شوند، اما گاهی این مقاطع بحرانی در برخی کودکان منجر به افسردگی می شود. کودکانی که مبتلا به بیش فعالی، اختلال یادگیری، اختلال اضطراب و اضطراب نافرمانی مقابله جویانه (Odd) احتمال این که دچار افسردگی شوند بیشتر است. کودکان افسرده معمولا از وجود درد شکایت می کنند و کمتر از احساساتشان صحبت می کنند. اما علائم و نشانه های افسردگی شدید در نوجوانان متفاوت تر است. پرخاشگری، مصرف مواد مخدر،افت تحصیلی و فرار از خانه نمونه هایی از نشانه ها و علائم افسردگی شدید در نوجوانان می باشد که باید بسیار جدی گرفته شود. چرا که طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، خودکشی سومین عامل مرگ در نوجوانان 15 تا 20 ساله است.

درمان نشانه های افسردگی

درمان افسردگی

افسردگی از جمله بیماری های بسیار مخرب است که در صورت تشخیص به موقع قابل درمان می باشد. فقط کافی است که برای خارج شدن از دنیای افسردگی نسبت به پیگیری بیماری خود کوشا باشید و سیکل درمان را جدی بگیرید. ادامه سیکل درمان مانع از بازگشت افسردگی می شود. – دارودرمانی: داروهای ضدافسردگی، تثبیت کننده های خُلقی و داروهای آنتی سایکوتیک (ضد روان پریشی)– روان درمانی:  رفتار درمانی شناختی (CBT)، درمان خانواده محور و درمان بین فردی– درمان تحریک مغزی: درمان الکتروشوک (ECT) و تحریک مغناطیسی جمجمه ای تکرارشونده (RTMS)– نور درمانی: در این روش، فرد با استفاده از یک جعبه ی نور در معرض طیف کامل نور قرار می گیرد تا میزان ترشح هورمون ملاتونین تنظیم شود.– ورزش- درمان های جایگزین: طب سوزنی، مراقبه و تغذیه درمانی– استراتژی های خود مدیریتیرویکردهای ذهن/جسم/روح: مدیتیشن، ایمان و دعا داشتن اعتیاد و یا مبتلا بودن به بیماری هایی مانند اختلال استرس (PSTD) و اختلال کم توجهی و… سیکل درمان افسردگی را مشکل تر از حد معمول می سازند. چنانچه هر یک از این موارد با موفقیت درمان شود، علائم افسردگی شدید نیز به طبع بهبود سریع تر پیدا خواهد کرد. استفاده از مشاوره افسردگی و روان درمانی  به شما در بهبود و تشخیص شدت افسردگی کمک می کند.

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *