دلیل اصلی نازک شدن موی سر مشخص شد

علل و راههای درمان نازک شدن موی سر

شکستگی و ضعیف شدن مو دلایل مختلفی دارد. داشتن موهای سالم به عوامل مختلفی بستگی دارد گاهی موها می توانند خشک و در نهایت منجر به آسیب شوند این باعث شکستگی همراه با علایم دیگر مثل وزوزی شدن و خشکی می شود. در مورد برخی از شایع ترین علل شکستگی مو و آنچه که می توانید در مورد آن ها انجام دهید، در این بخش از سلامت پوست و موی سحر بانو بخوانید.نازک شدن موی سر

نازک شدن موی سر

علت نازک شدن موی سر و ضعیف و شکنندگی مو:

۱٫ تغذیه

در حقیقت خیلی ها این جمله را به یاد دارند که “شما همان چیزی هستید که می خورید،” به خصوص زمانی که صحبت از سلامتی پوست و مو به میان می آید. برخی مواد مغذی خاص به رشد مو کمک می کنند و از آسیب ناشی از شکستگی و ضعف جلوگیری می کنند.

مطمئن شوید که به اندازه کافی روی، آهن و اسید فولیک در رژیم غذایی روزانه خود دارید. پروتئین و آنتی اکسیدان موجود (که در غذاهای گیاهی یافت می شوند)نیز می توانند باعث جلوگیری از آسیب موی شما شوند.

۲٫ استرس

شواهدی وجود دارد که نشان دهنده ارتباط بین استرس و ریزش مو است اما همچنین مشخص است که استرس می تواند منجر به شکستگی و ضعیف شدن مو شود. Telogen effluvium نوعی استرس است که به احتمال زیاد به آسیب مو مرتبط است.

این نوع استرس باعث می شود که کیسه های ترشحی مو به خواب بروند، بنابراین مو در وسط یک چرخه رشد ممکن است بریزد ممکن است به موهای قدیمی که ریخته نیز توجه کنید. مدیریت استرس ممکن است منجر به موهای سالم تر شود.

نازک شدن موی سر

۳٫ خشکی

به طور غیر معمول خشک یکی از موارد مهم در آسیب و شکستگی مو است. هم چنین از عوامل مختلفی از جمله آب و هوای خشک، رطوبت کم و گرمای بیش از حد ناشی می شود. دقت کنید وقتی موی خود را می شویید از آب داغ استفاده نکنید چون منجر به خشکی بیشتر می شود.

اگر انتهای آن خشک است، فقط روی پوست سر خود شامپو بزنید. حذف هر یک از نرم کننده نیز بی فایده است.

۴٫ آسیب حرارتی

برای بدست آوردن بهترین نتیجه از سشوار مو، صاف کننده یا فرکننده مو شما به گرمای شدید نیاز دارید. با این حال، وقتی شما از این ابزار به اشتباه یا خیلی زیاد استفاده می کنید، خطر آسیب زدن به کوتیکول را در دماهای بالا را دارید. یک راه برای جلوگیری از آسیب کلی گرما این است که حداقل یک بار در هفته از این وسایل استفاده نکنید.

۵٫ استفاده از مواد شیمیایی

صاف و فر کردن حرفه ای و رنگ آمیزی می تواند باعث شود که موهای شما بعد از اولین یا دومین جلسه به نظر سالم برسد. اما اگر این کار را خیلی زیاد انجام دهید، کوتیکول می تواند بشکند و باعث آسیب مو شود.

۶٫ شستن زیاد

اگر پوست چربی دارید، احتمال بیشتری وجود دارد که تولید چربی سبوم (روغن طبیعی)در پوست سر داشته باشید. این می تواند منجر به این وسوسه شود که موهای خود را بیشتر از آنچه که نیاز دارید، بشویید. اگر چه شستن روزانه خوب است اگر موهای چرب دارید اما نباید موهای خود را چند بار در روز بشویید.

موهای بسیار خشک ممکن است فقط به شامپو کردن هفتگی نیاز داشته باشند. هم چنین به آرامی پوست سر را شامپو بزنید و نرم کننده را به آرامی از انتها به ریشه های خود بمالید.

۷٫ خشک کردن نادرست با حوله

وقتی حمام کردن تمام می شود ماساژ حوله روی سر یک واکنش طبیعی بر روی پوست و مو است. با این حال، این حرکت و مالش دادن واقعا به موهای شما آسیب می زند چون بیش ترین آسیب (بعد از خیس شدن)است.

به جای خارج کردن آب از موهایتان، ازیک حوله جاذب برای خشک کردن موهای خود استفاده کنید همچنین می توانید موها را چند دقیقه موقت برای جذب آب اضافی روی سر با حوله بپوشانید

۸٫ بستن مو:

افراد معمولا موهای خود را می بندند تا ازپخش شدن آن روی صورت جلوگیری کنند ؛ چنانچه بارها در مطالب سلامت پوست و مو در نمناک گفته شد مشکلی که بستن مو ایجاد می کند این است که پوست سر و مو را می کشند حتی ممکن است متوجه شوید که بعضی اوقات ریزش مو دارید.

۹٫ اختلالات خوردن

اگر شما رابطه ناسالمی با غذا خوردن داشته باشید، آسیب مو یک نشانه ممکن است. این امر به ویژه در مورد اختلالات خوردن، مانند کم اشتهایی و حملات پرخوری عصبی است. در چنین مواردی، کیسه های ترشحی مو، مواد غذایی لازم برای تولید موی جدید را ندارند و فرآیند کلا به پایان می رسد. شما حتی ممکن است متوجه موهای جدیدی شوید که در وسط چرخه رو به رشد می ریزند.

اختلالات خوردن ممکن است منجر به عواقب جدی تری شده و به درمان پزشکی نیاز داشته باشند.

۱۰٫ کوتاه نکردن مو

به نظر می رسد کوتاه کردن موها می تواند به آن آسیب بزند. اما کوتاه کردن مو به سلامت آن و جلوگیری از موخوره کمک می کند باید برخی از تارهای قدیمی را کوتاه کنید تا به رشد جدید کمک کنند. زمانی که موخوره دارید، این موخوره درون کوتیکول می تواند بقیه موها را بگیرد و منجر به شکستگی و ضعف مو شود. هر هشت هفته یک بار به آرایشگر مراجعه کنید.کوتاه کردن قسمت های آسیب دیده به تدریج از شکستگی بیشتری جلوگیری می کند.

۱۱٫تیروئید:

تیروئید (تیروئید کم کار)زمانی رخ می دهد که غده تیروئید شما، هورمون های تیروئید کافی تولید نکند. اگرچه خود تیروئید از نظر اندازه کوچک است، اما نقش بزرگی در حفظ عملکرد بدن ایفا می کند. این شامل متابولیسم، ضربان قلب و حتی رشد موی شما می شود.

افرادی که تیروئید کم کاردارند ممکن است متوجه آسیب شدید مو و ریزش آن، به خصوص در حمام و یا بعد از شانه زدن شوند. اگرموهای خشک و آسیب دیده با انرژی کم، افزایش ناگهانی وزن، و افسردگی دارید تیروئید خود را چک کنید.

۱۲٫ برس و شانه کردن نادرست

ممکن است شنیده باشید که شانه زدن مو با ۱۰۰ ضربه در روز برای موی شما خوب است، توصیه می شود در عوض فقط برس و شانه را هنگام آرایش موی خود استفاده کنید.

دقت کنید برای جلوگیری از شکستگی مو از شانه با دندانه های پهن استفاده کنید شما هم چنین باید تنها از برس برای زمانی استفاده کنید که موهای شما خشک است و از استفاده شانه های پلاستیکی خودداری کنید در عوض یک برس با موهای طبیعی را امتحان کنید.

دلایل شکنندگی مو

سه نوع ریزش مو که می تواند با سطوح استرس بالا مرتبط باشد عبارتند از:

تلوژن افلوویوم :

فشار قابل توجه تعداد زیادی از کیسه های ترشحی مو را به مرحله استراحت می برد. در عرض چند ماه، مو آسیب دیده می ریزد تنها کافیست موها را شانه بزنید، ممکن است به طور ناگهانی بیفتند.

اختلال کندن مو یا تریکوتیلومانیا

تمایل غیرقابل مقاومت بیرون کشیدن مو از پوست سر، ابروها و یا قسمت های دیگر بدن شما است. کشیدن مو می تواند راهی برای برخورد با احساسات منفی یا ناراحت کننده مثل استرس، تنش، تنهایی، بی حوصلگی و یا سرخوردگی باشد.

ریزش موی آلوپسی

عوامل مختلفی در نظر گرفته می شوند که احتمالا شامل استرس شدید است با alopecia areata، سیستم ایمنی بدن به کیسه های ترشحی مو، حمله می کند و باعث ریزش مو می شود.

استرس و ریزش مو نباید دائمی باشد اگر استرس تحت کنترل دارید، موهای شما ممکن است دوباره رشد کند. اگر شما متوجه ریزش ناگهانی مو یا خرد شدن موهای خود به هنگام شانه زدن و یا شستن موی باشید، با پزشک صحبت کنید ریزش ناگهانی مو می تواند به یک شرایط پزشکی اساسی که نیاز به درمان دارد، ارتباط داشته باشد در صورت نیاز، پزشک شما نیز می تواند گزینه های درمانی را پیشنهاد کند.

درمان های خانگی برای جلوگیری از ریزش و نازک شدن موی سر :

۱٫ ماسک تخم مرغ

یکی از بهترین درمان های خانگی برای مو استفاده از تخم مرغ است. استفاده از تخم مرغ به تنهایی برای نرم کردن مو و جلوگیری از شکستگی آن ها به اندازه کافی موثر است. و اگر آن ها را با مواد طبیعی دیگر ترکیب کنید، می تواند برای موهای شما مفید باشد.

برای شروع، می توانید با ترکیب تخم مرغ و روغن های ضروری ، یک ماسک مو تخم مرغ را آماده کنید. آن دو را با هم بزنید تا ترکیب شوند و بر روی موهابزنید بگذارید یک ساعت بماند و بعد آن را بشویید. شما هم چنین می توانید تخم مرغ را با حنا مخلوط و استفاده کنید.

۲٫ ماساژ با روغن داغ

مو معمولا به خاطر کمبود مواد مغذی ضعیف می شود برای برآورده کردن این نیاز می توانید به موهایتان یک ماساژ روغن داغ خوب بدهید می توانید این کار را با روغن نارگیل، روغن بادام، روغن زیتون و یا هر روغن دیگری انجام دهید.

این کار به مرطوب کردن مو از ریشه ها و ترمیم آسیب کمک می کند در نتیجه مانع از شکستگی آن ها می شود. هم چنین می توانید مقداری ویتامین ایی به آن اضافه کنید تا مزایا را به حداکثر برسانید. موهایتان را به طور کامل با کمی روغن ماساژ دهید و با یک حوله بپوشانید سپس به خوابید و صبح ها موی خود را بشویید.

۳٫ روغن زیتون، مایونز

مایونز موها را تغذیه می کند استفاده از آن بر روی موها چند فایده دارد کمی مایونز را با کمی روغن زیتون و سرکه سفید مخلوط کنید تا یک ماسک صاف بدست بیاید. آن را به صورت مستقیم روی موهای خود بمالید و بگذارید تا خشک شود حالا آن را با آب کربناته بشویید. روغن زیتون و مایونز به طور کامل موی شما را تغذیه می کنند و سرکه به راحتی از شکستگی آن جلوگیری می کند.

۴٫ آب پیاز

عصاره پیاز به طور حتم یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از شکستگی مو است. در مطلب کامل و جامع ” درمان باورنکردنی ریزش مو با نسخه های پیازی ” در بخش سلامت نمناک توضیح داده شد که پیاز غنی از گوگرد است و به افزایش رشد مو کمک و آن ها را از ریشه تقویت می کند و این طوری مو به راحتی نمی شکند. برای تقویت موهای نازک عصاره پیاز را مستقیما روی موهای خود بمالید بگذارید ۳۰ دقیقه بماند و سپس آن را بشویید.

۵٫ ویتامین ایی را با شامپو مخلوط کنید

ویتامین ایی می تواند برای پوست و مو شما شگفتی ایجاد کند مقداری ویتامین ایی را از داروخانه بگیرید، یک سوراخ روی آن ها ایجاد و روغن آن را استخراج کنید. این روغن را با شامپو مخلوط کنید. حالا از شامپو استفاده کنید همان طور که معمولا این کار را انجام می دهید. به این ترتیب، مو خود را تمیز نگه خواهید داشت در عرض یک ماه به این تفاوت توجه خواهید کرد.

درمان نازک شدن موی سر زنان

درمان موهای نازک و ضعیف با روش های طبیعی

۶٫ ماسک موز

هم چنین موز می تواند برای مو مفید واقع شود. پروتیین ها، چربی ها و پتاسیم موجود برای تقویت موهای به اندازه کافی خوب هستند و از شکستگی خیلی راحت آن ها جلوگیری می کنند.

دو موز رسیده بردارید و آن ها را با روغن زیتون و عسل مخلوط کنید. این ماسک را روی موهای خود بمالید و آن ها را به درستی بپوشانید بگذارید ۱۵ دقیقه استراحت کند. حالا موهایتان را به طور کامل بشویید. این درمان موها را براق خواهد کرد.

۷٫ ماسک موی آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل فواید آن برای مو و پوست مشهور است. خواص ضد میکروبی و ضد قارچ آن، از شوره سر و شکنندگی مو جلوگیری می کند تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری ژل آلوئه ورا را با روغن بادام ترکیب کنید.

بخش های مساوی از این دو را به طور کامل مخلوط کنید و آن را به موها و پوست سر بمالید بگذارید ۳۰ دقیقه استراحت کند و سپس آن را بشویید. همچنین می توانید ژل را مستقیما روی موهای خود بمالید.

۸٫ویتامین ها

ویتامین ها ث، د، و بیوتین به طور استثنایی در افزایش سلامت مو به خوبی عمل می کنند برای اینکه موها شکل خوبی داشته باشند، مهم است که کیسه های ترشحی مو، خون و مواد مغذی مناسب را دریافت کنند ویتامین ث نقش مهمی در تولید کلاژن بازی می کند که پایه شکل گیری رگ های خونی است.

در حالی که ویتامین د۳ به تولید جز تشکیل دهنده مو بنام کراتین وبیوتین که برای رشد مو ضروری است کمک می کند و کمبود آن منجر به ریزش چشمگیر موها می شود ؛ می توانید این ویتامین را در رژیم غذایی روزانه خود با مصرف مرکبات، تخم مرغ، پنیر و سبزیجات پر شاخ و برگ بگنجانید.

۹٫روغن نارگیل :

روغن نارگیل را به آرامی روی پوست سر خود با انگشتان ماساژ دهید . موهای خود را با یک کلاه حمام بپوشانید و آن را به مدت ۲ تا ۳ ساعت یا یک شب رها کنید.

حداقل هفته ای یک بار باید این کار را انجام دهید.روغن نارگیل یک مرطوب کننده طبیعی است که به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند. اسید لوریک در روغن خواص ضد قارچی به آن می دهد، که از مو در برابر عفونت های قارچی مثل شوره سر محافظت می کند این ویژگی ها به جلوگیری از شکستگی مو کمک می کنند.

۱۰٫روغن کرچک :

مقدار مساوی روغن کرچک و روغن زیتون یا روغن نارگیل را مخلوط کنید این ترکیب را روی پوست سر خود و در طول موهایتان ماساژ دهید آن را به مدت ۱ تا ۲ ساعت بگذارید و با یک تمیز کننده ملایم بشویید می توانید این کار را ۱ تا ۲ بار در هفته انجام دهید.اسید ریسین اولئیک در روغن کرچک به افزایش گردش خون بر روی پوست کمک می کند. این، به نوبه خود، موها را تغذیه و تقویت می کند و از شکستگی مو جلوگیری می کند .

۱۱٫روغن گیاهی مخصوص :

روغن بادام

روغن اسانس بادام را با روغن (زیتون یا نارگیل )انتخابی ترکیب کنید این ترکیب را به آرامی روی پوست و مو ماساژ دهید آن را به مدت ۱ تا ۲ ساعت بگذارید و سپس آن را با شامپو خوب بشویید

این کار را هفته ای یک بار انجام دهید روغن اسانس ضروری بادام می تواند به موهایتان کمک کند تا درخشندگی از دست رفته را دوباره بازگرداند آن شامل اجزای مفید مثل ویتامین ایی ، منیزیم و اسیدهای چرب امگا ۳ است که مو را تغذیه می کنند و از آسیب بیشتر و شکستگی محافظت می کنند.

روغن ضروری بابونه :

روغن ضروری بابونه را با روغن حامل انتخابی ترکیب کنید این مخلوط را روی سر و مو خود بمالید و مدت یک ساعت آن را رها کنید مخلوط را با شامپو ملایم بشویید این کار را ۱ تا ۲ بار در هفته انجام دهید روغن ضروری بابونه ، مرطوب کنندگی و ضد التهابی را به مو می دهد که می تواند به درمان خارش پوست سر و موی آسیب دیده کمک کند هم چنین خاصیت ضد قارچی دارد که می تواند از عفونت های پوستی ناشی از قارچ جلوگیری کند.

روغن آرگان :

چند قطره روغن آرگان را در کف دست هایتان بریزید و دست ها را به هم بمالید و آن را به صورت مستقیم روی پوست و مو خود بمالید موهای خود را بعد از ۱ یا ۲ ساعت بشویید. همچنین می توانید روغن را در طول شب روس سر بزنید

روغن آرگان منبع غنی از ویتامین آ، ث و ایی است و ویژگی های آنتی اکسیدان دارد که از مودر برابر آسیب و شکستگی محافظت می کند. همچنین حاوی اسیدهای چرب لینوتئیک و اسیدهای چرب امگا ۶ است که مو را حفظ می کند.

روغن های گیاهی برای ریزش مو

درمان نازک شدن مو در طب سنتی

۱۲٫چای سبز :

پودر چای سبز را با روغن نارگیل مخلوط کنید این خمیر را روی پوست و مو خود بمالید و آن را به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید و آن را با آب سرد بشویید همچنین می توانید چای سبز را هم مصرف کنید باید حداقل هفته ای یک بار از این ماسک مو استفاده کنید.

مطالعات ثابت کرده اند که چای سبز حاوی ویژگی های آنتی اکسیدان هستند و رشد مو را تحریک می کنند . هم چنین آن دارای خواص ضد قارچی و ضد التهابی است که می تواند پوست سر شما را از عفونت محافظت کند و از نازک شدن مو جلوگیری کند.

۱۳٫ سیر :

یکی از مشهور ترین نسخه های درمان ریزش مو و پرپشت کننده موهای کم پشت سیر است ؛ سیر را ریز کنید و داخل ظرف حاوی نارگیل یا روغن زیتون بریزید می توانید به مدت یک هفته در یک مکان خنک و خشک نگه دارید آن را روی مو و پوست خود بمالید و بعد از یک ساعت و یا بیشتر بشویید این روغن را حداقل یک بار در هفته بمالید.

موها عمدتا از کراتین ساخته می شوند و سیر منبع غنی از گوگرد است که به عنوان کراتین شناخته می شود. علاوه بر این، سیر همچنین خواص ضد قارچی و آنتی اکسیدان دارد که می تواند پوست و موی شما را از شکنندگی و عفونت های قارچی حفاظت کند.

۱۴٫ سرکه سیب :

یک قاشق سوپ خوری سرکه سیب را به دو فنجان آب اضافه کنید و به خوبی مخلوط کنید. از این محلول برای شستشوی مو بعد از شامپو زدن استفاده کنید این کار را هفته ای یک بار انجام دهید.

pHآشفته می تواند باعث خشکی موها و آسیب آن شود سرکه سیب به تعادل پوست شما به خاطر حضور اسید استیک در آن کمک می کند. اسید استیک همچنین به تمیز نگه داشتن موی شما کمک می کند در نتیجه از شکستگی مو جلوگیری می کند هم چنین ضد میکروبی است و می تواند از عفونت پوست سر جلوگیری کند.

۱۵٫ آووکادو:

خمیر نیمی از آووکادو را با زرده تخم مرغ ترکیب کنید تا خمیر نرم را شکل دهید همچنین می توانید مقداری کره نیز اضافه کنید این خمیر را به موهای مرطوب و از ریشه تا نوک آن بمالید پوست سر خود را به آرامی با این مخلوط به مدت چند دقیقه به آرامی ماساژ دهید و حداقل ۲۰ دقیقه روی سر ماسک کنید و شامپو بزنید شما باید حداقل دو بار در ماه این کار را انجام دهید.

خاصیت آووکادو ناشی از حضور ویتامین و مواد معدنی است این میوه به عنوان نرم کننده طبیعی عمل می کند و از شکستگی مو و آسیب آن جلوگیری می کند همچنین منبع غنی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که برای داشتن موهای سالم و درخشان بسیار مهم هستند.

۱۶٫ روغن هویج:

حدود ۶ تا ۷ قطره روغن هویج را مستقیما به پوست و مو خود بمالید هم چنین می توانید روغن را با هر روغن حاملی مخلوط کرده و آن را روی موهای خود بمالید آن را به مدت ۱ تا ۲ ساعت قبل از شستن روی مو بمالید حداقل هفته ای یک بار این کار را انجام دهید.

روغن هویج از دانه های هویج به دست می آید. این روغن منبع غنی از ویتامین آ و ایی و بتا – کاروتوئن است که برای موی سالم کاملا ضروری هستند. هم چنین خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی و خواص درمانی دارد که می تواند به شما در درمان پوست سر خشک و موهای مستعد شکنندگی کمک کند.

۱۷٫ روغن هسته انگور :

روغن هسته انگور را گرم و به آرامی روی سر ماساژ دهید سر خود را با یک کلاه بپوشانید و بگذارید روغن روی موها یک شب یا برای ۱ تا ۲ ساعت بماند باید این درمان را یک بار در هفته امتحان کنید.

روغن هسته انگور یکی از بهترین راه ها برای مرطوب نگه داشتن مو است این به این دلیل است که سبک تر از اکثر روغن ها است هم چنین غنی از آنتی اکسیدان ها و ویتامین ایی است و در نتیجه می تواند به تقویت مو و جلوگیری از شکستگی کمک کند.

نکات پیشگیرانه نازک شدن موی سر:

  • موهای خود را مرتب کوتاه کنید.
  • از خشک کردن و اتو کردن موی خود روزانه خودداری کنید.
  • وقتی مو خیس است شانه نکنید.
  • رنگ مو خود را اغلب تغییر ندهید و یا به دنبال یک جایگزین طبیعی بگردید.
  • موها و پوست سر خود را هر از گاهی با روغن خوب ماساژ دهید.
  • از نرم کننده مو مرطوب کننده برای حفظ مو خود استفاده کنید.
  • موی خود را هر روز بشویید چون ممکن است به آن آسیب بزند و آن را خشک کند.
  • رژیم غذایی سالم که شامل میوه ها، سبزیجات، ماهی، گوشت لاغر و بسیاری از مایعات است را دنبال کنید.
  • منبع : نمناک
  • گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *