گلخانه در پشت بام، باغچه‌ای کوچک بر بام خانه شما!

روف گاردن یا گلخانه در پشت بام چیست؟

روف گاردن یا گلخانه در پشت بام
روف گاردن
 یا گلخانه در پشت بام، فضا‌های سبزی هستند که در سطوح بالای ساختمان‌های مسکونی، صنعتی و تجاری که برای تفریح، فضای بازی، سایه و پناهگاه، کنترل دما، بهبود معماری و ایجاد محیط مناسب زندگی برای پرندگان و یا به سادگی به عنوان یک منطقه سبز طراحی شده است. چنین فضا‌های سبزی در مقیاس بزرگ می‌توانند بر آب و هوا و محیط زیست منطقه تاثیر گذاشته و آن را بهبود بخشند.

مزیت‌های وجود گلخانه در پشت بام

مزیت‌های وجود گلخانه در پشت بام

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های گلخانه در پشت بام، میزان نور آفتابی است که در طول ساعات روز دریافت می‌کند و می‌تواند محیطی دنج و خصوصی برای استراحت، پذیرایی و پرورش گیاهان باشد. همچنین استفاده از گلخانه در پشت بام باعث پاکسازی هوای اطراف، کاهش آلاینده ها، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی و بهره برداری از آب باران می‌شود و علاوه بر اینکه معماری ساختمان را ارتقا می‌دهدو چهره شهر را زیباتر می‌کند. به دلیل استفاده از مواد سبک و البته مقاوم در ساخت گلخانه‌های روی پشت بام، بستری فراهم می‌شود تا پوشش‌های گیاهی رشد و نمو داشته باشند و به کشت محصولات کشاورزی پرداخته شود. مزیت دیگر گلخانه‌های روی پشت بام این است که محیطی تفریحی، زینتی و دکوراتیو را فراهم می‌کند و حتی می‌توان زیستگاه مناسبی برای حیوانات ایجاد نمود.
روف گاردن با داشتن یک سیستم سبک مهندسی ساز باعث محافظت بام در برابر اشعه خورشید می‌شود و با ایجاد آن می‌توان محیط زیبایی را در یک قسمت بدون استفاده ساختمان فراهم کرده و سطح کیفی زندگی را بهبود بخشید.

 قسمت‌های تشکیل دهنده گلخانه‌ها در پشت بام

 قسمت‌های تشکیل دهنده گلخانه‌ها در پشت بام

یک گلخانه در پشت بام از ﺳﻪ ﻗﺴﻤﺖ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ:
ﺳﻘﻒ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﻳﺎ آن ﭼﻴﺰی ﻛﻪ ﻫﻢ اﻛﻨﻮن ﺑﺮ پشت ﺑﺎم ﻫﻤﻪ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﻫﺎ وﺟﻮد دارد و ﺑﺮ روی آن ﻻﻳﻪ ﻋﺎﻳﻖ ﻣﺜﻞ ﻗﻴﺮﮔﻮنی، اﻳﺰوﮔﺎم ﻳﺎ ﻫﺮ ﻋﺎﻳﻖ دﻳﮕﺮ ﻛﺸﻴﺪه ﺷﺪه و اﺣﻴﺎناً روی آن ﻣﻮزاییک ﻳﺎ آﺳﻔﺎﻟﺖ ﻳﺎ ﺳﻨﮕﻔﺮش ﺷﺪه اﺳﺖ.
روف گاردن  یک ﻻﻳﻪ ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻛﻨﻨﺪه اﺳﺖ و ﺳﻘﻒ و ﻋﺎﻳﻖ رﻃﻮﺑتی را از ﻻﻳﻪ ﺧﺎک و ﮔﻴﺎﻫﺎن ﺟﺪا می ﻛﻨﺪ.
ﺧﺎک و ﻛﻮد و ﺳﻴﺴﺘﻢ آﺑﻴﺎری ﺑﺎغ ﻛﻪ ﻫﺮ ﻛﺪام ﺑﺎ دﻗـﺖ در ﻣﺤـﻞ ﺧـﻮد ﻗـﺮار ﻣـیﮔﻴـﺮد. ﻣﻮادی ﻛﻪ در ﺳﺎﺧﺖ “روف گاردن” اﺳﺘﻔﺎده می ﺷـﻮد، دارای ﻋﻤـﺮ ﺑﺴـﻴﺎر ﻃـﻮﻻنی ﻫﺴـﺘﻨﺪ ﻛـﻪ اﻳـﻦ ﺧﺼﻮﺻﻴﺖ آﻧﻬﺎ، ﺑﺎﻋﺚ می ﺷﻮد ﻧﻴﺎزی ﺑﻪ ﺗﻌﻮﻳﺾ دوره‌ای ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ. ﻣﺎﻧﺪﮔﺎری آﻧﻬـﺎ ﺑـﻴﻦ ۳۰ ﺗـﺎ ۵۰ ﺳﺎل اﺳﺖ.

انواع گلخانه در پشت بام

 انواع گلخانه در پشت بام

از گونه‌های مختلف دکوراسیون میتوانید برای زیباتر کردن گلخانه تان در پشت بام استفاده کنید.
یکی از متدوال‌ترین و زیباترین آن‌ها استفاده از باکس‌های متنوع برای گیاهان است که اصطلاحاً به آن‌ها Flower box یا  Planter box  گفته می‌شود. از دیگر انواع گلخانه‌ها در پشت بام میتوان به مدل‌های ساحلی و آلاچیق هم اشاره کرد.

مراحل اجرا و ساخت گلخانه در پشت بام

مراحل اجرا و ساخت گلخانه در پشت بام

برای ساختن یک فضای سبز زیبا بر روی پشت بام یا تراس، باید از کارشناسان حرفه‌ای در این زمینه کمک گرفته و با استفاده از نقشه برداری دقیق، محاسبات مختلف، انتخاب مواد مناسب و همچنین اجرای صحیح یک محوطه خاص را روی پشت بام ایجاد نمود.
ایجاد گلخانه روی پشت بام دارای دو مرحله بوده که مرحله اول به صورت عمرانی، عملیات ایزولاسیون و زه کشی انجام  ‌ می‌شود و مرحله دوم لنداسکیپ است که در این مرحله فضای سبز ایجاد می‌شود و تجهیزات فضای باز مانند آلاچیق، سایبان، مبلمان باغی، باربیکیو و … اضافه می‌شود.

انتخاب گیاهان مناسب برای گلخانه در پشت بام

انتخاب گیاهان مناسب برای گلخانه در پشت بام

هدف اصلی از ساخت گلخانه در پشت بام، ایجاد فضای سبز است و همه هزینه‌هایی که به جهت ساخت روف گاردن انجام می‌شود، برای رسیدن به این هدف است. گیاهانی که برای گلخانه‌های پشت بامی استفاده می‌شوند از میان همان گیاهانی که بر روی زمین کاشته می‌شوند انتخاب می‌گردند با این تفاوت که باید به چند خصوصیت آن‌ها توجه داشت و گیاهانی را برگزید که در روف گاردن ماندگاری بیشتری داشته باشند؛ بنابراین میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در مقابل گرما و نور مستقیم خورشید و همچنین میزان پایداری آن در مقابل وزش باد‌های شدید و… از جمله خصوصیاتی است که باید در زمان خرید گیاه به آن توجه داشته باشید.
منبع : ستاره
گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *