انواع نكات طلايي در رابطه با مرطوب‌کننده‌ها که نمیدانستید

نكات طلايي در رابطه با مرطوب‌کننده‌ها

مرطوب کننده ها،نکاتی در رابطه با مرطوب کننده ها،مرطوب کننده پوست،آرایش و زیبایی

آیا شما هم هنگام خرید مرطوب کننده برای پوستتان دچار سردرگمي ‌مي‌شوید؟ جای تعجب نیست. در حال حاضر ده‌ها نوع مرطوب کننده در داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها موجود است؛ انواع کرم، لوسیون، روغن و پماد. برخی از آنها ضدآفتاب نیز هستند.‌ اين مرطوب‌کننده‌ها با قیمت‌هایی بسیار متفاوت عرضه مي‌شوند. به راستی انتخاب از بین‌ اين همه گزینه کار ساده‌اي نیست.

مرطوب‌کننده‌ها چگونه عمل مي‌کنند؟

مواد اصلی تشکیل دهنده مرطوب‌کننده‌ها عبارتند از؛ پترولاتوم، روغن معدنی، لانولین و دیمتیکون. گلیسیرین، پروپلین گلایکول، پروتئین‌ها، اوره و ویتامین‌ها نیز آب را جذب لایه بیرونی پوست مي‌کنند. برخی مرطوب‌کننده‌ها حاوی اسید آلفا هیدروکسی (AHA) هستند.‌ اين اسید لایه مرده پوست را از بین مي‌برد. ‌اين اسید برای افرادی که پوست خیلی خشک دارند گزینه خوبی است.

زمان استفاده از مرطوب‌کننده‌ها

بعد از‌ اينکه مرطوب کننده مناسب پوستتان را پیدا کردید، هر روز پوست‌تان را با آن مرطوب کنید. با ‌اين کار گام بلندی جهت رفع خشکی پوست و پیشگیری از‌ ايجاد چین و چروک بر مي‌دارید. البته مرطوب‌کننده‌ها نمي‌توانند چین و چروک‌هایی را که قبلا ‌ايجاد شده‌اند از بین ببرند، زیرا ریشه ‌اين چروک‌ها بسیار عمیق است. اما مرطوب کردن پوست در کمتر دیده شدن ‌اين چروک‌ها موثرند.

بهتر است مرطوب کننده را بر پوست خیس و مرطوب بزنید. برای پی بردن به ضرورت‌ اين کار مي‌توانید اسفنج خشکی را تصور کنید که هنگام خشکی اگر به آن مرطوب کننده‌اي بزنید هیچ فایده‌اي ندارد، اما اگر قبل از آن، اسفنج را با آب خیس کنید و سپس مرطوب کننده را به آن بزنید، اسفنج مرطوب‌کننده را جذب مي‌کند. پوست شما هم عملکردی مشابه دارد.

انتخاب مرطوب‌کننده‌ مناسب براي پوست شما

در حالیکه انتخاب يك مرطوب‌کننده مناسب ممکن است پیچیده و گیج کننده به نظر برسد، اگر از چند نکته ساده پیروی کنید می‌توانید به راحتی مرطوب کننده ‌ايده‌آل خود را پیدا کنید.

اولین وساده‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید: برای خرید یک مرطوب کننده زیاد هزینه نکنید.

ممکن است مجبور شوید مرطوب‌کننده‌های مختلف را امتحان کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. صبور باشید. هنگام خرید از راهکارهای زیر استفاده کنید. اگر نتیجه مطلوب را نگرفتید، دفعه بعد گزینه دیگری را انتخاب کنید. به پنج ماده لازم و تشکیل دهنده مرطوب‌کننده توجه کنید. مرطوب کننده خوب باید موادی همچون لانولین، گلیسیرین پترولاتوم را داشته باشد. احتمال‌ايجاد حساسیت توسط گلیسیرین بسیار کمتر از لانولین است. مرطوب‌کننده‌هایی که از تولیدات شرکت‌های معتبر هستند نیز قابل اعتمادترند.مرطوب‌کننده‌اي بخرید که حاوی ضد آفتاب نیز باشد. حفاظت از پوست در مقابل اشعه مضر آفتاب يکی از بهترین راه‌های جوان نگه داشتن پوست است. بهتر است SPF آن حداقل 30 باشد. شاید لازم باشد برای پیدا کردن مرطوب‌کننده ضدآفتاب، کمي‌جست و جو انجام دهید، اما در حال حاضر اکثر شرکت‌های معتبر چنین محصولاتی را تولید می‌کنند.

فراموش نکنید مرطوب‌کننده‌اي که برای پوستتان استفاده مي‌کنید نباید با مرطوب‌کننده‌اي که بر بدنتان مي‌زنید يكي باشد، زیرا پوست صورت شما نازک‌تر و حساس‌تر از بدن‌تان است. به همین دلیل باید از آن به صورت ویژه‌اي مراقبت کنید. همچنین از مرطوب‌کننده‌ای متناسب با نوع پوست‌تان استفاده کنید. اگر پوست‌تان حساس است، بهتر است از مرطوب‌کننده ضدحساسیت استفاده کنید. اگر پوستتان چرب است، باید از مرطوب‌کننده‌اي سبک و فاقد چربی استفاده کنید. اگر دارای پوستی خشک هستید، از مرطوب‌کننده‌اي قوی استفاده کنید و اگر پوست شما ترکیبی از چند نوع است، صورتتان را با مرطوب‌کننده‌اي سبک مرطوب کنید، سپس به قسمت‌های خشک‌تر مرطوب کننده‌اي قوی و چرب بزنید. ممکن است در تابستان پوست شما به مرطوب‌کننده‌اي سبک و در زمستان به مرطوب‌کننده‌اي چرب و پمادی چرب نیاز پیدا کند.

سعی کنید قبل از خواب از مرطوب‌کننده‌اي حاوی رتینول استفاده کنید. رتینول، ویتامین A مورد نیاز پوست شما را تامین مي‌کند. ویتامین A سرعت بازسازی پوست را افزایش مي‌دهد. مي‌توانید ‌اين نوع مرطوب‌کننده‌ها را از داروخانه‌ها تهیه کنید. قبل از مصرف، ابتدا آن را بر قسمت کوچکی از پوست خود بمالید، اگر پس از چند ساعت پوست شما حساسیتی از خود نشان نداد، مي‌توانید آن را بر همه پوست خود بمالید. اگر پوست شما خیلی خشک است، بهتر است از مرطوب‌کننده‌اي كه پزشكتان تجويز كرده استفاده كنيد.

منبع: دنیای زنان

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *