آموزش سبزه عید نوروز99 زیباترین مدل سبزه

آموزش سبزه نوروز

اصول کلي سبز کردن بذرهاي لعابدار مثل شاهي يا منداب
ويژگي اين بذرها اين است که پس از خيس خوردن حالت ژله اي به خود مي گيرند و به راحتي به ماکت مي چسبند.
مراحل مختلف سبز کردن:
1-خيس کردن: مقدار مناسب بذر را پس از يک بار شستن به مدت 4 ساعت با مقدار آب لازم خيس کنيد ( ميزان آب لازم براي بذر شاهي 5 برابر و بذر منداب 5/2 برابر مقدار بذر است).
2-آماده کردن ماکت: سطحي که مي خواهيد سبزه را روي آن سبز کنيد اول با آب افشان خيس کرده سپس يک لايه پنبه به ضخامت 1 سانتيمتر روي سطح ماکت قرار دهيد به طوري که همه جاي ماکت را پوشش دهد سپس روي پنبه يک لايه پارچه تنظيف بکشيد براي ثابت ماندن تنظيف و پنبه در جاي خود مي توانيد با يک تکه کاموا آن را ببنديد سپس سطح ماکت را با آب افشان کاملاً خيس کرده و بذرهاي خيس خورده را روي ماکت بماليد دقت کنيد بذر را فقط يک لايه روي تنظيف بماليد ( پس از اتمام کار با آب افشان سطح ماکت را کاملاً خيس کنيد).
3- قرار دادن روکش نايلوني: در اين مرحله که بسيار مهم است يک کيسه نايلوني شفاف که دو نقطه آن را سوراخ هايي به اندازه 3X3 ايجاد کرده ايد قرار داده و اضافه هاي نايلون را زير ماکت جمع کنيد دقت کنيد نايلون به سطح ماکت نچسبد.
آبدهي: روز اول ودوم سبزه شما به روزي 3 بارآبدهي با آب افشان نياز دارد از روز سوم که بذرها ريشه و جوانه کرد و سبزه شما به رنگ سبز کم رنگ در آمد ديگر احتياج به روکش نايلوني ندارد در اين مرحله سبزه را بايد روزي 2 مرتبه کاملاً سيراب نموده و ديگر احتياج به آب افشان کردن ندارد.
محل نگهداري: در 3-2 روزي که نايلون روي کار قرار دارد به محيط خاصي احتياج نداشته و مي توانيد سبزه را در يک محيط معمولي به دور از نور مستقيم آفتاب قرار دهيد. وقتي نايلون را برداشتيد يک روز ديگر هم سبزه را در محيط قبلي قرار داده ولي در روزهاي بعد بايد سبزه را روزي چند ساعت در هواي آزاد بگذاريد. البته در معرض وزش باد نباشد در اين مرحله سبزه به روزي 1 بار آبدهي نياز دارد.

[تصویر: ma13981.JPG]

تذکر چند نکته:
بذر منداب در 6 روز و شاهي در 8 روز آماده مي شود. سعي کنيد سبزه را در سبدهاي حصيري قرار دهيد تا آب از آن کاملاً تخليه شود. اگر ماکت شما لبه دارد حتما لبه سبد را ببريد تا آب در آن جمع نشود و ايجاد بوي نامطبوع نکند.
طبيعت
براي اين مدل از يک سيني پلاستيک که بتوانيم چند جاي آن را سوراخ کرده تا آب کاملا تخليه شود بعد يک تکه ابر 1 سانتي کف آن پهن مي کنيم و روي آن بذر لعابدار مثل شاهي يا منداب مي کشيم متوجه باشيد بذر را يک لايه استفاده کنيد. براي درخت يک تکه اسفنج را با کارد برش داده و با دست آن را حالت دهيد پنبه را به ضخامت 2 الي 3 سانت روي آن کشيده بعد از خيس کردن آب اضافي آن را با دست مي گيريم و بذر را روي آن يک لايه مي کشيم و طبق آموزش عمل مي کنيم به جاي اسفنج از جوراب هم مي توانيم استفاده کنيم يعني يک جوراب کوتاه را پر از خاک اره يا خاک گلخانه اي کرده و بعد از اينکه آن را کاملاً خيس کرده با دست حالت درخت به آن داده و پنبه روي آن کشيده و بذر را يک لايه استفاده مي کنيم و طبق آموزش عمل مي کنيم جاي درخت را روي ماکت زمينه خالي بگذاريد.
مدل لبريز داخل سبد
براي اين مدل به يک سبد و يک تکه پارچه نوع آن مهم نيست و يک تکه پنبه به ضخامت 2 الي 3 سانت احتياج داريم. داخل سبد را مقدار يک ليوان سنگريزه مي ريزيم تا واژگون نشود بعد آن را با پوشال کولر يا شلتوک يا چيزي که بتوانيد جايگزين آن کنيد پر کرده و تکه پارچه را به اندازه روي سبد بريده وادامه آن را کمي باريک تر مي بريم بعد پنبه را روي آن گذاشته و به پارچه کوک مي زنيم بعد از اتمام کار آن را کاملاً خيس کرده و با دست آب اضافه آن را مي گيريم تا حالت کوبيده پيدا کند و بذر را روي آن يک لايه مي کشيم و طبق آموزش قبل آن را سبز مي کنيم قبلاً از تنظيف استفاده مي کرديم ولي با اين روش هم مي توان سبزه را آماده کرد متوجه باشيد ادامه سبزه روي زمين نيفتد.
نکته: مدل هاي آموزش داده شده از کتاب هاي آموزشي سبزه هاي نوروزي خانم اسفندياري مي باشد.

منبع:مجله دنیای زنان ش 57

2 دیدگاه

 1. من قسمت کیسه نایلونی رو متوجه نمیشم!!!!!!!!!!!!
  میشه بیشتر توضیح بدید؟

  • باسلام
   منظوراز نایلون این است که پوششی(خزانه ای) برروی سبزه ایجاد شود و برای تنفس سبزه و ورود وخروج هوا دو سوراخ روی آن پوشش ایجاد شود که برای اب دهی پوشش نایلونی را برداشته و بعداز آبدهی مجددا پوشش به حالت قبلی بر میگردد.
   امیدوارم پاسخ مناسبی به سوال شما داده باشم باسپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *