آموزش بافت كلاه دخترانه /آموزش بافتنی

 

كلاه دست باف دخترانه

كلاه دست باف،آموزش کلاه قلاب بافی،کلاه دخترانه،قلاب بافی

 

كلاهي كه در تصوير مي‌بينيد به صورت قلاب بافي بافته مي‌شود و متشكل از پايه‌هاي متوسط است.

براي بافت اين كلاه مي‌توانيد از كف سر بيندازيد و با 5 زنجيره شروع كنيد. پايه‌هاي متوسط را از دايره اول با 12 دانه شروع كنيد و دانه‌ها را در دايره دومي به 24 دانه و در رديف بعد به 36 دانه برسانيد. وضع اضافه كردن دانه‌ها بايد به نحوي باشد كه بعد از بافت دايره‌اي به اندازه كف سر كودكتان (معمولا با قطر 5 تا 7 سانت كف كلاهتان مثل يك بشقاب سوپخوري گود باشد. نه خيلي عميق و نه خيلي تخت.

وقتي كف كلاه را بافتيد ديگر اضافه كردن را متوقف مي‌كنيد و بافت را درست روي هر دانه يك دانه جديد انجام مي‌دهيد تا حدود 20 رديف. ممكن است بسته به كلفتي يا نازكي كاموايتان دانه‌ها بيشتر يا كمتر بشود اما بافت را ادامه مي‌دهيد تا كلاهي به شكل مورد نظر به دست آوريد.

براي درست كردن گل‌هاي كلاه از كاموايي ديگر با رنگ دلخواه 5 زنجيره سر مي‌اندازيد و آن را حلقه مي‌كنيد و 10 دانه پايه متوسط مي‌بافيد. در رج بعدي يك پايه خيلي كوتاه روي دانه زيري و دو پايه بلند روي همان دانه و پايه بلند روي دانه بعدي و يك پايه كوتاه روي همان دانه مي‌زنيد تا يك گلبرگ تشكيل شود. اين كار را بايد 5 بار انجام دهيد تا 5 گلبرگ تشكيل شود. بدين ترتيب 10 دانه اوليه شما در رج بعدي به 25 دانه به شكل گلبرگ مي‌رسد.

وقتي تعداد مناسبي از اين گل‌ها تهيه كرديد آن را با دكمه‌هايي با رنگ متضاد به كلاهي كه درست كرده‌ايد مي‌دوزيد.

در آخر لبه كلاه را تا مي‌زنيد.

 

يادآوري:

براي بافت زنجيره نخ را حلقه مي‌كنيد، يك دور پيچ مي‌دهيد و سر قلاب را از داخل آن رد كرده و امتداد نخ را از داخل حلقه بيرون مي‌آوريد.

براي اتصال اين زنجيره به شكل حلقه سر قلاب را كه يك زنجيره داخلش است به انتهاي زنجيره فرو كرده يك حلقه ديگر با نخ بيرون كشيده با يك حلقه ديگر اين دو حلقه تشكيل شده را باهم يكي مي‌كنيد.

براي بافت پايه كوتاه يك حلقه از پايه رديف قبل بيرون كشيده يك حلقه ديگر از داخل آن و حلقه قبلي كه روي ميل است رد مي‌كنيد.

براي بافت پايه متوسط يك حلقه داخل ميل داريد و يك دور نخ را دور قلاب مي‌اندازيد و يك حلقه نيز از پايه رج قبل بيرون كشيده در دو مرحله هر بار دو حلقه از اين سه حلقه را يكي مي‌كنيد.

منبع:جام جم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *