وقتی که سرفه هشدار یک بیماری خطرناک است!

شرایط خطرناک که با سرفه آغاز می شود 

به همین دلیل هرگز سرفه مداوم را نادیده نگیرید ؛ همه ما سرفه می کنیم. گاهی اوقات گلو درد داریم، به خصوص در ماه های زمستان به علت سرماخوردگی و آنفولانزا سرفه میکنیم. ما به ندرت به سرفه توجه می کنیم و معمولا بعد از چند روز از بین می رود اما هنگامی که سرفه بیش از یک گلو درد و یا نشانه سرماخوردگی است،چه؟ در بیماری های جدی مانند آسم، سل و بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD)، سرفه اغلب اولین نشانه ای از یک مشکل در بدن است.

با توجه به کمپین های آگاهی عموم مردم، بسیاری از مردم با این اختلالات آشنا هستند، اما متاسفانه تمام شرایط خطرناکی که در ارتباط با یک سرفه وجود دارد، “جلوی ذهن” نیستند. در این بخش از سلامت سحر بانو هفت مورد خطرناک وجود دارد که باید در نظر داشته باشید، اگر از سرفه رنج می برید.

قبل از شروع باید بگوییم که این علائم کلی هستند و نمیتوان با مشاهده یکی از آنها در خود وجود بیماری را در خود تصور کرد و مطمئن شد و این اطمینان تنها با تشخیص پزشک بعد از آزمایشات و بررسی ها ممکن است پس هرگز بدون تشخیص پزشک نمیتوانید از وجود بیماری در خود آگاه شوید اما این مطالب با هدف هوشیاری شما می تواند شما را نسبت به علائم سرفه های خطرناک آگاه سازد.

سرفه های آلرژیک

سرفه های خطرناک چه علائمی دارند؟

وقتی سرفه و علائم آن رنگ و بوی خطر دارند 

1. سرطان ریه:

ما می دانیم که سیگار کشیدن یک عامل بزرگ خطر برای سرطان ریه است، اما حتی افراد غیر سیگاری نیز می توانند در معرض خطر باشند.طبق بررسی Health24، سرطان ریه (Lung cancer) زمانی شروع می شود که سلول های غیر طبیعی در دیواره ها برونش ایجاد می کنند.

سرفه گاهی ممکن است نشانه ای از سرطان باشد و این ضایعه ممکن است تن صدا در سرما خوردگی مزمن را به صدای بلند و گوشخراش تغییر دهد. تحقیقات دانشگاه شفیلد هالام نشان می دهد که اگر سرفه جدید بیش از سه هفته ادامه یابد، باید به پزشک مراجعه کنید. در مرحله پیشرفته، بیماران خون سرفه می کنند،که یک شاخص فوری است که شما باید مراقبت های پزشکی را دریافت کنید.

علت سرفه در خواب

بیماری های خطرناک مرتبط با سرفه طولانی 

2. فیبروز کیستیک:

فیبروز کیستیک (Cystic fibrosis) یک بیماری ارثی است که توسط موکوس غیر طبیعی ضخیم و چسبنده تشکیل شده است که مانع از کارکرد صحیح اندامها مانند ریه ها و پانکراس می شود. با توجه به بنیاد فیبروز کیستیک، “موکوس مسدود کردن راه های هوایی و تله های باکتری ها، منجر به عفونت، آسیب گسترده ریه و در نهایت نارسایی تنفسی” می شود.

خلط غلیظ (ماده تولید شده توسط سرفه یا پاکسازی گلو)، و سرفه مزمن و خس خس از علائم این بیماری است.

انواع سرفه بزرگسالان

سرفه از نشانه های بیماری های خطرناک 

انواع سرفه های خطرناک و نشانه های آن

3. استئوآرتریت :

استئوآرتریت (Osteoarthritis) زمانی رخ می دهد که یک یا چند منطقه از ریه ها به خوبی کار نمیکنند. این می تواند به دلیل انباشت مخاط در راه های هوایی باشد و سرفه ممکن است در برخی موارد تسکین دهنده باشد. سرفه ممکن است شدیدتر از حد طبیعی باشد و این می تواند شاخصی از یک وضعیت بد باشد. 

4. نارسایی احتقانی قلب:

برخی از شرایط، آسیب فوری و قابل توجهی را ایجاد می کنند، اما موارد دیگری مانند نارسایی احتقانی قلب (CHF) معمولا در طول زمان بوجود می آیند.قلب بیماران قادر به پمپاژ خون نیست و یا از جریان خون در ریه جلوگیری میکند.

نشانه اولیه این بیماری یک سرفه خشک است، مخصوصا هنگام دراز کشیدن.بررسی Health24 نشان می دهد که CHF نباید نادیده گرفته شود، زیرا می تواند منجر به حمله قلبی و در نهایت مرگ شود.

سرفه های عصبی

سرفه علت بیماری های قلبی ریوی خطرناک  

سرفه هشداری برای بیماری های خطرناک

5. سارکوئیدوز:

سارکوئیدوز (Sarcoidosis) یک بیماری التهابی است که بر بسیاری از اندام های بدن تاثیر می گذارد.مطالعه ی بنیاد تحقیقات سارکوئیدوز نشان داد که باعث ایمنی شدید شده است، ” به این معنی است که سیستم ایمنی بدن که معمولا از بدن در مقابل عفونت و بیماری محافظت می کند، بافت های بدن خود را از بین می برد و به آن آسیب می رساند”.

هنگامی که سارکوئیدوز بر ریه ها اثر می کند (همچنین به نام فیبروز ریوی)، التهاب می تواند باعث آسیب رساندن به بافت ریه شود که باعث کاهش سطح اکسیژن می شود.سرفه خشک طولانی مدت و تلاش برای نفس کشیدن، علائم بالقوه این بیماری است.

تلاش برای نفس کشیدن

علت سرفه های خشک و خطرناک  

سرفه های خطرناک از چه بیماری جدی خبر می دهند؟

6. ادم ریوی:

ادم ریوی (Pulmonary edema) به این معنی است که مایع اضافی در ریه وجود دارد.مایع در کیسه های هوا جمع شده و نفس کشیدن را دشوار میکند.سرفه که خلط با حباب های کوچک تولید می کند می تواند نشانه ای از ادم ریوی باشد.توصیه می شود وقتی که هنگام سرفه کردن با خلط صورتی رنگ مواجه شدید، با پزشک مشورت کنید.

سرفه و خلط صبحگاهی

سرفه از علائم بیماری های خطرناک  

سرفه از چه بیماری خطرناکی خبر می دهد؟

7. سندرم تنفسی حاد:

طبق بررسی Health24، سارس (سندرم تنفسی حاد) یک بیماری مسری تنفسی است.علائم شبیه به سایر بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا و پنومونی است.این بیماری زمانی رخ میدهد که یک فرد سرفه کند، و سرفه مزمن و مداوم ممکن است نشانه ی سارس باشد. برای بهبود آن با پزشک مشورت کنید.

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *