7 قدم طلایی برای درمان فراموشی

چطور میتوان فراموشی را درمان کرد

اختلال فراموشی عبـارت است از اختلال حافظه که همراه بـا اختلالات چشمگیـر کارکردهای شناختی نباشد .ویـژگی اصلی اختلال فرامـوشی، مختـل بـودن حافظه است که باعـث افـت کارایـی شغلی فـرد می شـود. معمولا در اختلال فراموشی حافظه کـوتـاه مـدت و حافـظـه اخیـر مختل می شود ولی حافظه دور و حافظه فوری مختل نمی شود .

در برخی از بـیـماران اختلال به قدری شدید است که جهت یابی زمان و مکان دچار مشکل می شود. باید توجه داشت که اگر فراموشی همراه با اختلال بارز هوشیاری باشد باید فورا تحت درمان قرار بگیرد.شایع ترین شکل این بیماری فراموشی کلامی است. در این حالت، بیمار کلمه ها یا نام ها را فراموش می کند. یک نوع بسیار غیر شایع فراموشی، از بین رفتن موقتی حافظه است که طی آن حتی بیمار هویت خود، از جمله نام، سن، زمینه ی خانوادگی و هر نوع خاطره ی گذشته را فراموش می کند. درمورد ضعف حافظه یی که به علت ضعف مغز ایجاد می شود، بیمار ممکن است دچار سردرد خفیف، عدم تحمل نسبت به صدا و ناتوانی در تمرکز باشد.

علت اصلی فراموشی، اختلال و فرسایش یاخته های مغز به علت بیماری است که در اثر فقر مقدار خونی که به مغز می رسد و در نتیجه بیماری های گردش خون به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر یاخته های مغز تأخیر می گذارد. فقر حافظه به علت تیرگی عقل و ضعف مغز نیز حاصل می شود، اما، بسیاری موارد فراموشی اصولاً منشا روانشناسیک دارند و در اثر روان نژندی اضطراب یا در نتیجه ی فقدان توجه در افراد دچار وسواس نسبت به مشکلات خود، به وجود می آید. از بین رفتن موقت حافظه ممکن است به علت وارد آمدن صدمه و آسیب باشد.

به یاد نیاوردن یا از یاد بردن را Forgetting (فراموشی) میگویند که در این حالت حافظه بلند مدت اطلاعات یا داده هایش از بین خواهند رفت یا تغییر پیدا میکنند.فراموشی میتواند هم همیشگی باشد و هم کوتاه مدت و علت های گوناگونی همانند افزایش سن دارد.شاید شما هم این سوال را داشته باشید:چطور میتوان فراموشی را درمان کرد؟

فراموشی

فراموشی به اختلال به یاد نیاوردن یا از یاد بردن سریع گفته میشود

حدود دو سوم آنچه که تعیین کننده ی میزان عمر ماست، عوامل غیرژنتیکی، همچون رفتارهای روزانه است. در یک نظرسنجی کوچک از بیش از 18000 نفر در کشور، افرادی که یک رژیم متعادل، عادات سالم و تمرینات ورزشی منظمی دارند، از حافظه ی خود کمتر شکایت می کنند. هنگامی که افراد روش های افزایش حافظه را یاد و آن را بکار می گیرند، تصاویر مغزی از MRI و PET، تغییر حرکات عصبی مثبت، به همراه افزایش قابل ملاحظه ی حافظه را نشان می دهند.

روشهای درمان فراموشی

روش هایی که در زیر آمده، می توانند ظرف یک هفته مؤثر واقع شود. روش ها را ادامه دهید، همچنین مغز خود را برای نگهداری اطلاعات در بلند مدت پرورش دهید.

1. وسایلتان را جاسازی کنید

ده دقیقه طول می کشد تا جای وسایل (کلید، کیف پول، تلفن همراه، عینک و کفش) را که هر روز استفاده می کنید، پیدا کنید. با جاسازی وسایل از استرس گشتن به دنبال وسایلتان اجتناب می شود و از فشاری که بر حافظه تحمیل می گردد، کاسته می شود. هنگامی که کلید خود را هر روز بر می دارید، این کار را به عنوان یک نشانه انجام دهید و از خود بپرسید:همه ی وسایلی را که امروز نیاز دارم، برداشتم؟ برای مثال فلش مموری برای یک سخنرانی بزرگ، و کارت پرداخت عوارض جاده ای.

2. شصت ثانیه، افراد را در ذهن خود مرور کنید

حتما امروز با یک شخص آشنا می شوید، پس روش تمرکز و ساختار را به کار گیرید تا به درستی، اسم شخص را به خاطر بسپارید. تمرکز یک یادآوری کننده است، و با بی توجهی که باعث فراموش نمودن اسامی در اولین دیدار می شود، مبارزه می کند. ساختار یعنی یک تصویر ذهنی فراموش نشدنی از اسم بسازید. این روش باعث همکاری هیپوکامپ مغز (بخشی از مغز) با بخش جلویی مغز می شود تا اطلاعات را در حافظه ی درازمدت ذخیره کند.

3. سریع به هم ربط دهید

هنگامی که یک واقعیت فراموش شده روی نوک زبان شماست، به مواردی فکر کنید که به آن واقعیت مربوط است. اگر اسم یک هنرپیشه را فراموش کرده اید، فیلم ها ی مختلف و هم بازی هایش را به خاطر آورید. خاطرات در نزدیکی ما هستند، بنابراین یک خاطره ی مجاور می تواند جرقه ای برای لغت یا اسمی باشد که به دنبال آن هستیم.

4.یک قصه خوب بسازید

لیست کارهای روزمره را اینطور به خاطر آورید، با یک داستان تصویری خیالی همراه شوید که همه ی آن کارها را به هم ربط می دهد. برای مثال، اگر تخم مرغ و تمبر نیاز دارید و لباس ها را باید از خشکشویی بگیرید، فرض کنید یک تخم مرغ بزرگ دارید که روی آن یک تمبر بزرگ است، و تخم مرغ لیز می خورد و روی شلوارتان می افتد، پس باید به خشکشویی بروید. به کارگیری انرژی ذهنی، یک قالب شناختی را خلق می کند که به شما کمک می کند تا اطلاعات را بعدها بازیابی کنید. هر چقدر تصاویر خلاقانه باشد، بیشتر به خاطر می ماند.

5. بازی های معمایی انجام دهید

سودوکو و جدول های متقاطع دیگر کافیست. درعوض، بازی های گوشی هوشمند که بر پایه فیزیک است را انجام دهید، مثل بازی cut the rope، که در یک تحقیق نشان داده شده تمرکز، مهارت های انجام کار و قابلیت انعطاف پذیری در موقعیت های جدید را افزایش می دهد. همچنین بازی های معمایی و پیچیده و راهکارهای سازگار همچون Civilization و Starcraft که حافظه را برای مسائل روزانه افزایش می دهد، برای مثال ماشینتان را کجا پارک کردید.

6. نیروی حافظه را به کار گیرید

توجه خود را به پوششی که همسر، فرزند یا همکارتان استفاده می کند، متمرکز کنید، پوشش می تواند بلوز، کراوات، ژاکت، جواهرات یا کفش باشد. به رنگ، جنس و بافت توجه کنید و حداقل چهار جز را یادداشت کنید. شب هنگام، سعی کنید همه ی چهار جز را به خاطر آورید و فقط یادداشت های خود را بررسی کنید تا متوجه شوید چه اندازه آنها را به خاطر می آورید.

7. دست و پنجه نرم کنید!

مغز خود را با یک روش جایگزین برای کار کردن، مسواک زدن با دست دیگر، بستن وارونه ی ساعت مچی و هر آنچه که نیاز به تلاش آگاهانه دارد، به چالش بکشید.

منبع : نمناک

گرد آوری در : سحر بانو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *